عطامحمد نور والی سابق بلخ: نیروهای امنیتی حق دارند معترضان را سرکوب کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عطامحمد نور، والی سابق بلخ افغانستان شامگاه پنج شنبه 28 نوامبر تاکید کرد، در شرایطی که نیروهای امنیتی و دفاعی در میدان جنگ قرار دارند، نباید مصروف تظاهرات شوند و آنان حق دارند معترضان را سرکوب کنند.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» نور افزود: «قوای مسلح ما باید یک چند روزی و چند وقتی با این‌ها [معترضان] مصروف شوند. من مطمیین هستم که قوای قهرمان ما این‌ها را وقت نمی‌دهند، چون آن طرف نیاز است که جبهات گرم و سنگرهای خط مقدم را حفظ کنند و این طرف این‌ها را در داخل مصروف بکند. طبعا باید حق دارند که سرکوب‌شان کنند».

او علاوه کرد، در شرایط کنونی نیروهای امنیتی به تشویق و روحیه نیاز دارند و باید مطمیین شوند که مردم در کنارشان قرار دارند. او تأکید کرده است که نیروهای امنیتی و دفاعی نباید در کشمکش‌های داخلی مصروف شوند.

از سوی دیگر، هواداران ستاد انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، نامزد پیشتاز انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان در اعتراض به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات می خوانند تظاهرات کردند و در حال رفتن به سوی ساحه فواره آب نزدیک به ارگ ریاست جمهوری هستند.

فرماندهی گارنیزیون کابل اعلام کرده که معترضان باید در ساحه «چمن حضوری» شهر کابل جمع شوند و از تجمع در نقاط دیگر این شهر خودداری کنند.

در همین حال، شاه حسین مرتضوی، مشاور رییس جمهوری افغانستان در انتقاد به این تظاهرات نوشت: «رهبرزاده ها با موتر زره تظاهرات می کنند!!».

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی سه شنبه 26 نوامبر امسال خطاب به تیم ثبات و همگرایی در صفحه فیسبوکش نوشت، توطیه علیه جان و مال مردم بخاطر برهم زدن نظم عامه جرم و خیانت ملی است.

صالح در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت: «توطیه و دسیسه برضد جان و مال مردم ، بخاطر برهم زدن نظم عامه ، بخاطر ساقط سازی قسمی و یا کلی نظام و یا هم فلج سازی اقتصاد کشور جهت امتیاز گیری سیاسی از هر سمت و سو که باشد جرم و خیانت ملی پنداشته می شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید