استعفای استاندار ذی‌قار.. عراق درباره کشتار تظاهرکنندگان تحقیق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

کمیته اطلاع‌رسانی امنیتی عراق شامگاه پنجشنبه 28 نوامبر 2019 اعلام کرد که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور دستور تشکیل کمیته تحقیقات به ریاست مشاور نظامی را صادر کرده است.

قرار است این کمیته درباره وقایع روز پنجشنبه در دو استان ذی قار و نجف که شاهد درگیری‌های خشونت بار و کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بوده است، تحقیق و بررسی کند.

در همین حال عادل الدخیلی استاندار ذی قار در اعتراض به حوادث روز پنجشنبه و اوضاع اسفناک در الناصریه که طی آن دهها تن به دست نیروهای امنیتی کشته و صدها نفر زخمی شدند، از مقام خود استعفا داد.

الدخیلی گفت:« فرزندان ما به دست نیروهای اعزامی از خارج از استان کشته و مجروح شدند بدون اینکه دولت محلی از وجود این نیروها مطلع شده باشد و بنابر این نمی‌توان در این باره سکوت کرد».

استاندار مستعفی ذی قار مجددا خواستار انجام تحقیقات فوری و شامل درباره جزئیات وقایع ذی قار شد.

خبرگزاری رسمی عراق پیش از این از عمار الحکیم رئیس «فراکسیون الحکمه» عراق نقل کرد که او خواستار استعفای عادل الدخیلی شده بود.

در همین راستا پارلمان عراق تصمیم گرفت یکشنبه آینده جلسه‌ای را به منظور بررسی حوادث استان ذی قار که شاهد درگیری های خونین و کشتار تظاهرکنندگان بود، برگزار کند.

کشتار تظاهرکنندگان با اسلحه گرم در شهر نجف

آمار تظاهرکنندگان کشته شده در درگیری های نجف به 15 تن افزایش یافت. و این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده صحنه هایی از شلیک مستقیم گلوله های جنگی توسط نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان را نشان داد که به سرعت از ترس کشته شدن فرار می‌کردند.

از سویی دیگر منابع امنیتی پیشتر تاکید کردند که طی اقدام برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در نزدیکی آرامگاه محمد باقر الحکیم 5 تن کشته و 18 تن مجروح شدند.

در پی درگیری‌های خشونت بار پنجشنبه و حمله به تظاهرکنندگان، نیروهای امنیتی مقررات منع رفت و آمد را در شهر نجف برقرار کرده تا بتوانند اوضاع شهر را به کنترل خود در آورند.

این در حالی است که آمار کشته‌شدگان روز پنجشنبه تنها در شهر الناصریه به 32 تن افزایش یافته است.

شهرهای نجف و بغداد پایتخت عراق نیز در یکی دیگر از خونین‌ترین روزهای اعتراضات مردمی در عراق شاهد درگیری های خونین میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بوده که طی آن یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

بنا به این گزارش تظاهرکنندگان عراقی در معرض نیروی کشنده قرار دارند و تعداد کل کشته‌شدگان اما و به دلیل افزایش لحظه‌ای تعدادشان، هنوز مشخص نیست.

در شهر الناصریه برای گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان 3 روز عزای عمومی اعلام شد. از طرفی بنا به گزارش خبرنگار «العربیه» شیوخ عشایر در الناصریه با ارسال پیام‌هایی به مرجعیت شیعه خواستار دخالت آن برای پایان دادن به این کشتارها شدند.

در بغداد پایتخت عراق شامگاه پنجشنبه درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان مجددا از سر گرفته شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود بر شبکه فیسبوک از کشته شدن 25 تن و مجروح شدن 250 تن دیگر از تظاهرکنندگان در استان ذی قار خبر داد.

بنا به این گزارش در بغداد نیز 2 تن کشته شده و 67 تن دیگر از معترضان و 25 تن از نیروهای امنیتی زخمی شدند.

در همین راستا کمیساریای عالی حقوق بشر عراق ضمن اشاره به افزایش کاربرد «خشونت مفرط» از کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از مردم خبر داد.

درخواست مجازات قاتلان

از سویی عمار طعمه رئیس فراکسیون راه ملی در پارلمان عراق خواستار آن شد« تا قاتلان تظاهرکنندگان و کسانی که در کشتار دست داشته و دستشان به خون مردم آغشته شده تحویل داده شوند تا فورا و به طور عادلانه‌ای محاکمه شوند» و به قول او «نباید هیچگونه سهل انگاری در رسیدگی به پرونده‌های این افراد که وجدان‌هایشان مرده است، صورت گیرد».

عمار طعمه طی این بیانیه گفت:« بارها به دولت هشدار داده بودیم که از خطرات کاربرد خشونت و کشتار معترضان و سبک شمردن ریختن خون جوانان مظلوم که حقوق مشروع خود را مطالبه و به طور آشکاری مشروعیت قانونی را از مقامات کنونی سلب کرده‌اند، اجتناب کند».

رئیس فراکسیون راه ملی در پارلمان عراق در بخش پایان این بیانیه افزود: «مسئولیت ملی و اخلاقی ایجاب میکرد که از جان جوانان تظاهرکننده و تظاهرات آنها محافظت شود».

او همچنین از دولت خواست تا از رفتار سرکوبگرانه‌ای که جز غم و اندوه و درد هر چه بیشتر چیزی به دنبال نداشته و نارضایتی‌ها و خشم مردمی را مضاعف می‌کند دست بردارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید