آیت‌الله سیستانی از پارلمان عراق خواست تا در باره دولت فعلی تجدید نظر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق روز جمعه 29 نوامبر از پارلمان این کشور خواست تا از دولت کنونی سلب اعتماد کند.

سیستانی همچنین نسبت به احتمال وقوع جنگ داخلی در عراق هشدار داده قتل یا حمله به افرادی را که دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز می‌زنند را حرام دانست.

گفتنی است که آیت‌الله سیستانی اگر چه به طور مستقیم خواستار سلب اعتماد از دولت عادل عبدالمهدی نشده است اما محتوای پیامش از نظر بسیاری از کارشناسان عراقی یعنی سلب اعتماد از دولت کنونی است.

سیستانی در پیامی که توسط احمد الصافی نماینده‌اش در کربلا در خطبه نماز جمعه خوانده شد، اظهار داشت: «از نمایندگان پارلمان که دولت فعلی از بطن آن انتخاب شد، دعوت می‌شود تا در باره گزینه‌ خود در این زمینه به نفع عراق و برای حفظ خون فرزندان این سرزمین تجدید نظر کرده و از خونریزی بیشتر جلوگیری کنند».

او همچنین از معترضین عراقی خواست تا با مسالمت‌آمیز نگه داشتن تظاهرات از هرگونه خشونت خودداری کنند.

آیت‌الله سیستانی همچنین نسبت به سوق دادن عراق به سوی جنگ داخلی یا بازگرداندن استبداد در این کشور هشدار داد.

او گفت: «تعلل در پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرکنندگان و تاخیر در روند اصلاحات، هزینه سنگینی را بر عراق تحمیل خواهد کرد».

سيستانی گفت: «به نظر می‌رسد دولت قادر به حل و فصل رویدادها و مشکلات دو ماه گذشته نیست، لذا پارلمان عراق که دولت کنونی را برگزید در انتخاب خود تجدید نظر کند و به آنچه که به نفع عراق و حفاظت از خون فرزندان عراق است عمل کند».

او همچنین از پارلمان خواست تا با تصویب قانونی جدید برای انتخابات، شرایط را جهت برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف که بازگو کننده اراده ملت عراق باشد، فراهم آورد.

نماینده سیستانی افزود: «مرجعیت دینی پشتوانه ملت بزرگوار عراق و وظیفه‌اش نصیحت‌دهی و راهنمایی کردن درباره چیزی است که آن را به نفع ملت عراق می‌داند، این مردم هستند که باید آنچه را که برای حال و آینده خود مناسب می‌بینند، بدون اینکه تحت قیمومیت کسی باشند، انتخاب کنند.»

او از تظاهرکنندگان خواست تا اجازه ندهند تجمعات مسالمت‌آمیز آنان به سوی حمله به اموال و اشخاص سوق داده شود و تظاهرات باید طوری سازمان یابد که افراد مخرب طرد شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید