8 کشته و ده‌ها زخمی در شهر الناصریه‌؛ تشکیل هسته‌های بحران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع پزشکی عراق روز پنجشنبه 28 نوامبر 2019 به العربیه و الحدث گفتند که در پی بروز درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در شهر الناصریه در جنوب عراق هشت نفر کشته و 45 تن زخمی شدند.

همزمان دولت عراق با آغاز یک کارزار امنیتی برای مهار تحصن‌های و اعتراضات ضد دولتی در این شهر خبر داده است.

این درحالی است که نیروهای امنیتی دو پلی که تظاهرکنندگان برای چند روز اشغال کرده بودند را دوباره به کنترل درآوردند.

در همین حال دولت عراق از تشکیل هسته های بحران در استان ها به سرپرستی فرمانداران و فرماندهان نظامی برای حفظ امنیت خبر داد.

هسته رسانه امنیتی در بیانیه‌ای گفت: «نظر به اهمیت کنترل امنیت و اجرای قانون در استانها و حمایت از نهادها و منافع عمومی و خصوصی و حمایت از شهروندان ،هسته های بحران بریاست استان داران محترم وبا توجه به رویکردهای نخست وزیر فرمانده کل قوا تشکیل شد».

این هسته در مورد وظایف فرماندهان نظامی به عنوان اعضای این هسته تصمیم گرفته و فرماندهی و کنترل همه نهادهای نظامی و امنیتی درسطح استان را بر عهده داشته و نیز با استانداران در اجرای وظایفشان همکاری خواهد کرد».

از سوی دیگر بعد از اجرای مقررات منع آمد و شد و تعطیل ساعات کار همه کارمندان، خیابان های نجف تا حدود زیادی کم ازدحام وخالی از رفت و آمد گزارش شده‌اند.

روز چهارشنبه تظاهرکنندگان پس از یک روز خونین کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند. ایران روز پنجشنبه از عراق خواست تا اقدامات قاطع و مؤثر ا علیه افراد «متجاوز» علیه کنسولگری خود در شهر نجف انجام دهد.

این در حالی است که کنسولگری ایران در کربلا در اوایل این ماه در معرض خشم تظاهرکنندگان قرار گرفت، که در نتیجه جلوگیری نیروهای امنیتی ، چهار نفر از معترضان جان خود را از دست دادند.

وزارت کشور عراق روز چهارشنبه از صدور حکم دستگیری به اصطلاح آنچه را که «اغتشاشگران» و «عناصر نفوذی» در اعتراضات عراق نامیذ، خبر داد.

سرتیپ خالد المحنا سخنگوی وزارت کشور عراق گفت: «حکم دستگیری عناصر نفوذی و اعتشاشگر در تظاهرات پس از ارائه اسناد، داده‌ها و تصاویری که دست داشتن آنها در این اقدامات را ثابت می‌کند، صادر شده است» .

المحنا در یک موضع‌گیری مطبوعاتی گفت: «نیروهای امنیتی، داده‌های مربوط به اخلالگران و عناصر آشوبگر را بوسیله دوربین‌های مراقبت جمع آوری کردند».

المحنا در ارتباط با موضوعی مشابه تأکید کرد : «دستورات قاطعی به نیروهای امنیتی درمورد ضرورت حفظ بیت المال و دارائی های شخصی و حمایت از شهروندان و دارائی هایشان داده شده است».

او گفت: «نیروهای امنیتی عراق با استقرار و حضوری میدانی در سراسر کشور در تلاشند بدون استفاده از زور با معترضین به شکلی مسالمت آمیز برخورد کنند».

او با بیان اینکه گزینه استفاده از زور همواره به عنوان آخرین گزینه انتخاب می‌شود، افزود: «وقتی هیچ ترفندی کارساز نیست، نیروهای امنیتی مجبور می شوند از وسایل ویژه ضد اغتشاش استفاده کنند».

عراق از ابتدای اکتبر سال گذشته صحنه اعتراضاتی گسترده علیه دولت و رژیم حاکم است که در پی بروز خشونت در این اعتراضات بیش از 340 نفر کشته و هزاران تن زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید