گفت‌وگوی نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان با معاون طالبان در قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شامگاه چهارشنبه 27 نوامبر تایید کرد، نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان با معاون سیاسی این گروه در مورد مسایل افغانستان گفت‌وگو کردند.

شاهین در صفحه رسمی توییترش نوشت، رونالد کوبیا، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان و مارکس پونتزل، نماینده خاص آلمان برای افغانستان با عباس استانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر گفت‌وگو کردند.

شاهین تایید کرد، نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان برای افغانستان در مورد حل مسالمت آمیز مسایل این کشور و مذاکرات جاری صلح صحبت کردند.

قابل ذکر است که ملا عبدالغنی برادر مسئول دفتر سیاسى گروه طالبان در قطر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار کرده و اعلام شد که آنها روی موضوعاتی چون، مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران گفت‌وگو کردند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر اخیراً در صفحه توییترش نوشت، ملا عبدالغنی برادر مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر و هیات همراه وى به تهران سفر کرده و با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مورد مذاکرات صلح و مشکلات مهاجرین افغان مقیم در ایران بحث کرده‌اند.

«آيا ایران به گروه طالبان مشروعیت می‌بخشد؟»

قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

چندی قبل، همزمان با سفر یک هیات گروه طالبان به ایران، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، میزبانی کشورها از طالبان را «خلاف اصول و قوانین جهانی» خواند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند».

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در ادامه نوشته بود: «انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوز هم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

صدیقی افزود: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».

اعتراف فرماندهان طالبان از حمایت ایران از آنان

حدود هشت ماه قبل ملا شیرمحمد، یکی از سرگروهان سابق طالبان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنگامی که به روند صلح پیوست اعتراف کرد: «طالبان مستقل نیستند و از سوی ایرانیها، پاکستانی‌ها و چیچینی‌ها فرماندهی می‌شوند».

همچنان، ملا عبدالغفار طوفان یکی از فرماندهان ارشد طالبان در ولایت بادغیس در غرب افغانستان که در ماه اوت 2018 به دولت پیوست گفت، کشورهای ایران، روسیه و چین افرادش را حمایت مالی و نظامی می‌کردند.

ملا عبدالغفار طوفان با 50 تن از افرادش در ولایت بادغیس افغانستان به روند صلح پیوستند. این فرمانده ارشد طالبان گفت: «ایران، روسیه و چین این سه کشور به ما کمک می‌فرستند و از داخل هر ولایت هم مثل این سه کشوری که نام گرفتم همین قسم فیودال‌های است که برای طالبان مرمی، مهمات کمک می‌کنند و همین است که می‌گویند افغانستان جور نمی‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید