کمپین جدید حمایت از مردم عراق: تصور کن گلوله‌ای به اندازه قوطی نوشابه به سرت بخورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک کنشگر آمریکایی به نام «جان فیلسون» کمپین جدیدی برای حمایت از مردم معترض عراق به راه انداخته تا نگاه مردم جهان را به معترضانی که از آغاز ماه اکتبر اعتراضات مسالمت‌آمیز خود را آغاز کرده ولی نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم گلوله‌های اشک‌آور آنها را می‌کشند، جلب کند.

فیلسون در صفحه توتیرش نوشت که ویدئوهایی از مردم عراق دیده که در نتیجه مورد هدف قرار گرفتن با گلوله‌های گاز اشک‌آور جان باخته‌اند و گفت: «دوستان عراقی‌ام، شدیدا از این کابوس متاسفم. به شما افتخار می‌کنم زیرا که شما به همدیگر کمک می‌کنید. من به روایت داستان‌ها و احساسات شما ادامه خواهم داد. ما با شماییم.»

در کمپین که این کنشگر آمریکایی به راه انداخته از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته شده یک قوطی نوشابه را کنار سر خود بگذارند و از خود عکس گرفته و آن را تحت هشتگ #iraqisodachallenge منتشر کنند، تا نگاه جهانیان را به مردمی که گلوله‌هایی به حجم یک قوطی نوشابه یا یک قوطی سودا مستقیما به سر آنها شلیک می‌شود، جلب شود. فیلسون در این باره نوشت :« تصور کن گلوله‌ای به اندازه قوطی سودا به سرت بخورد.»

پس از راه‌اندازی این کمپین تعداد زیادی از مردم کشورهای مختلف جهان تصویری از خود با یک قوطی سودا روی سر منتشر کردند و با مردم معترض عراق که به فساد گسترده در این کشور و همچنین دخالت‌های بی‌رویه ایران در امور داخلی این کشور اعتراض کرده‌اند، ابراز همبستگی و همدردی کردند.

11
11

جان فیلسون پیش از این به عنوان کارمند داوطلب یک موسسه کمک‌های بشردوستانه در استان اربیل عراق کار کرده بود و در دوران دو سال فعالیت خود، رنج‌های مردم عراق را از نزدیک دیده و چند واژه به لهجه محلی یاد گرفته است.

در روزهای گذشته سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود فاش کرد که گلوله‌های کشنده ساخت ایران علیه مردم معترض عراق استفاده شده و مقامات عراقی این گلوله‌های ساخت ایران را نه برای متفرق ساختن معترضان، بلکه برای کشتن آنها به کار گرفته‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که براساس شواهد جدید گلوله‌های اشک‌آور ساخت ایران برای کشتن مردم معترض عراق به کار رفته‌اند. این سازمان در گزارش پیشین خود گفته بود که درباره گلوله‌های دودزای 40 میلی‌متری که برای کشتن معترضان در عراق استفاده شده، بیشتر تحقیق می‌کند.

شواهد جدید نشان داد بخش اعظم این گلوله‌های کشنده از نوع M651 و M713 ساخت سازمان صنایع دفاع ایران است. عفو بین‌الملل شواهد جدید را از منابع میدانی دریافت کرده که نشان می‌دهد چهار نفر از معترضان کشته شده، در اثر گلوله‌های ساخت ایران و صربستان جان باخته‌اند با این حال شواهدی درباره هویت افرادی که این گلوله‌های ساخت ایران را به سوی مردم معترض در خیابان‌های عراق شلیک می‌کند، ندارد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید