فرانسه: موضع خامنه‌ای در قبال اعتراضات در جهت از بین بردن شعله تنش‌ها نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه چهارشنبه 27 نرامبر 2019 گفت، موضع علی خامنه‌ای رهبر ایران درباره اعتراضات مردمی در این کشور در راستای از بین بردن شعله تنش‌ها نیست.

لودریان افزود، کشورش در تلاش است تا واشینگتن را متقاعد سازد تا فشارها را بر ایران کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری‌ها دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هفته گذشته، مقامات ایران را به ممانعت عمدی از انتشار آمار تعداد کشته‌شدگان و بازداشتی‌های تظاهرات اعتراضی اخیر در ایران متهم کرد.

ایران که تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده آمریکا است در 15 نوامبر 2019 و چند ساعت پس از اعلام غافگیرانه افزایش قیمت سوخت به میزان دویست درصدی از سوی دولت، صنحه آغاز اعتراضات گسترده مردمی بود.

همزمان با انتشار نیروهای امنیتی و کاربرد خشونت در رویارویی آنها با معترضان در بعضی مناطق ایران ده‌ها بانک و ایستگاه پمپپنزین و مراکز پلیس به آتش کشیده شده، تعدادی از معترضان کشته شده و بازداشتهای گستردهای از سوی نیروهای امنیتی انجام شد.

علیرغم این اما هیچگونه آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها، زخمی شدگان و بازداشت شدگان منتشر نشده و دولت ایران همچنان از انتشار آمار دقیق قربانیان خشونت‌ها در اعتراض‌های اخیر این کشور، خودداری می‌کند.


با این وجود گستردگی این حمله همچنان مشخص نیست و در وحله اول قطع شدن شبکه اینترنت که طی اعتراضات اخیر و از سوی دولت انجام شده مانع از ارسال و پخش ویدیوهای مربوط به خشونت‌ها شده است.
ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که پس از فراخوان از معترضان برای به چالش کشیدن محدودیت های اعمال شده بر اینترنت هزاران نامه درباره اعتراضات اخیر ایران دریافت کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در این رابطه گفت بود: « تاکنون و از طریق خدمات تلگرام که نرم افزاری کاربردی کدگذاری شده‌ای است نزدیک به 20 هزار نامه، ویدیو و عکس و ملاحظاتی را درباره نقض حقوق بشر از سوی رژیم ایران دریافت کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید