ترامپ قانون حمایت از اپوزیسیون چین در هنگ‌کنگ را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 27 نوامبر2019 قانون حمایت از کمپین حمایت از دمکراسی در هنگ‌کنگ را به امضا رساند.

به گزارش خبرگزاری‌ها اقدام رئیس جمهوری آمریکا در امضای قانون تایید و حمایت از اپوزیسیون چین در هنگ‌کنگ، خشم پکن را برانگیخت.

این در حالی است که گفت و گوهای تجاری حساسی میان واشینگتن و پکن در حال انجام است.

پیش‌نویس قانون تایید اپوزیسیون چین و حمایت از روند دمکراسی‌خواهی در هنگ کنگ که چهارشنبه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امضا شد، پیشتر تقریبا با اجماع کنگره آمریکا به تصویب رسیده بود.

ترامپ چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، او برای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین «احترام» قائل است و آرزومند است « رهبران و نمایندگان چین و هنگ‌کنگ بتوانند اختلاف‌هایشان را دوستانه حل کنند».

ترامپ سه‌شنبه گذشته با معترضان دمکراسی‌خواه در هنگ کنگ ابراز همبستگی کرد و به خبرنگاران در کاخ سفید گفت که پیام او به آنها این است که : «ما با آنها (مخالفان) هستیم».

ترامپ در آن اظهارات همچنین به «رابطه خوب» خود با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین نیز اشاره کرد.

کنگره آمریکا اخیرا پیش‌نویس قانونی را به تصویب رساند که مجوز اعمال تحریم‌هایی علیه مسئولان در چین و هنگ‌کنگ که در نقض حقوق بشر دست داشتند را صادر می‌کند.

پیش‌نویس قانونی جدید کنگره، آمریکا را موظف می‌کند تا به طور سالانه ارزیابی‌هایی را درباره اوضاع تجاری خاصی که ایالات متحده آمریکا با هنگ‌کنگ دارد، انجام دهد.

ترامپ در این باره گفت، از رئیس جمهوری چین خواست تا از کاربرد ارتش برای پایان دادن به اعتراضات در هنگ‌کنگ خودداری کند.

چین پیشتر اعلام کرده بود که چنانچه ترامپ پیش نویس قانون اعمال تحریم ها علیه پکن را امضا کند که در واقع امروز آن را امضا کرده، به ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد.

موج اعتراضات مردمی از ژوئن گذشته در هنگ‌کنگ آغاز شد. اعتراضات مردمی گسترده‌ای در برابر پارلمان، علیه مصوبه قانونی است که به موجب آن دولت اجازه دارد افراد تحت پیگرد را به چین تحویل دهد.

اعتراضات مردمی در هنگ‌کنک علیرغم عقب کشیدن پیشنویس قانون مذکور (تحویل افراد تحت پیگرد به چین) فروکش نکرده و همچنان ادامه دارد.

سقف مطالبات مردمی در هنک‌گنک اکنون از مخالفت با قانون «تحویل افراد تحت پیگرد به چین» به برقراری دمکراسی و مجازات پلیس ارتقاء یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید