یک مقام امنیتی ترک: آنکارا عملیات نظامی در شرق سوریه انجام نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه 25 نوامبر از قول یک منبع امنیتی گزارش داد که ترکیه کاملاً به توافقنامه‌هایی که با روسیه و ایالات متحده در باره منطقه شمال شرق سوریه متعهد است و دست به حمله نظامی دیگری در آن منطقه نخواهد زد.

ماه گذشته آنکارا به دو توافق جداگانه با مسکو و واشنگتن برای بیرون راندن جنگجویان YPG از منطقه‌ای در شمال شرقی سوریه در مرز با ترکیه رسید که به موجب آن حمله نظامی خود علیه جنگجویان کرد را متوقف کرد.

اما آنکارا پیشتر تهدید کرد بود که به دلیل عدم پایبندی روسیه و ایالات متحده به توافقنامه مربوط به شمال شرق سوریه، عملیاتی نظامی جدیدی را در این منطقه آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که اکنون یک منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته است که ترکیه تنها برای پاسخ به حملات YPG در منطقه به عنوان بخشی از دفاع از خود بود، اقدام خواهد کرد اما دست به عملیات گسترده در این منطقه نخواهد زد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بامداد روز پنجشنبه 10 اکتبر ماه گذشته با انتشار یک پست توییتری خبر از آغاز عملیات زمینی ارتش این کشور داد. در پی آغاز عملیات ارتش ترکیه هزاران نفر از ساکنان این مناطق ناگزیر به فرار از خانه‌های خود شده‌اند. این حمله با انتقادها و مخالفت های منطقه‌ای و بین المللی مواجه شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد یک روز پس از حمله در یک نشست فوق‌العاده خواستار خروج تركيه شد. اتحادیه عرب نیز روز شنبه 12 اکتبر طی جلسه‌ای در قاهره حمله ترکیه به شمال و شرق سوریه را تجاوزى آشكار خوانده و آن را محکوم کرد.

اما حمله نظامی ترکیه پس از یک هفته بر اثر فشارهای بین المللی به آنکارا متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید