رییس جمهوری افغانستان: به 172 قضیه خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 25 نوامبر در کابل گفت، به 172 قضیه خشونت علیه خبرنگاران رسیدگی شده است.

براساس خبرنامه ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی اضافه کرد: « که 172 قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران بررسی گردیده و به نهادهای عدلی و قضایی کشور راجع شده است».

اما نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) شنبه 2 نوامبر امسال گفته بود، برای مبارزه با «فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملان خشونت علیه خبرنگاران» عاملان حکومتی این خشونت‌ها باید محاکمه شوند.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی می گوید: «در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی از سوی حکومت برای پی‌گیری پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران صورت گرفته است، اما وقتی دیده می‌شود که از میان حدود 115 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای که در بیش از 17 سال اخیر در افغانستان کشته شده‌اند تنها پرونده‌های کم‌تر از پنج درصد پی‌گیری شده است، این نشان می‌دهد که فرهنگ معافیت از مجازات در برابر عاملین خشونت علیه خبرنگاران کماکان به قدرت خود، باقی است. یک راه موثر مبارزه با این فرهنگ، محاکمه‌ی عاملان خشونت‌های است که از سوی مسوولان حکومتی صورت گرفته است».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه در مراسم آغاز کمپاین محو خشونت علیه زنان صحبت می کرد گفت، خانواده، محیط کار، دوایر دولتی، غیردولتی و بین المللی جای‌‌های اند که در آن امکان خشونت علیه زنان وجود دارد و باید انواع خشونت در آن مکان ها به گونه اساسی تحلیل شود تا انواع خشونت تشخیص و طرُق مشخص برای نابودی این پدیدۀ شوم، روی دست گرفته شود.

غنی تاکید کرد، ارادۀ سیاسی واضح در قسمت مبارزه علیه خشونت به صورت عموم و خشونت در برابر زنان به طور مشخص وجود دارد و مظهر این ارادۀ استقلالیت دادستانی کل است.

وی افزود: «من افتخار می کنم که در یک قضیۀ عدلی و قضایی دخالت نکرده ام و دخالت هیچ کسی در هر مقامی که باشد، قابل قبول نیست و جرم پنداشته می شود».

وی تاکید کرد: «مقاومت در برابر نقش قوی حضور زنان قابل تحمل نیست؛ خشونت علیه زن نه افتخار است، نه موجب حیثیت می شود و نه هم نمایندگی از مردانگی می کند».

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شنبه 23 نوامبر 2019 با نشر گزارشی نوشت، خشونت علیه زنان در این کشور 8.2 درصد افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید