اعتراض شورای ولایتی به شکار پرندگان کمیاب«هوبره» در فراه افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای ولایتی فراه در غرب افغانستان یکشنبه 24 نوامبر تایید کردند، گروهی از کشور قطر امسال نیز برای شکار پرونده کمیاب«هوبره» وارد این ولایت شده‌اند.

اعضای این شورا می‌گویند، «هوبره» پرنده کمیابی که زیستگاه آن در ولایت فراه در غرب افغانستان است، چند سالی است که مورد توجه قطری‌ها قرار گرفته است. در این مدت بسیاری از سرمایه‌داران کشور قطر برای شکار و پرورش این پرنده به این ولایت رفت و آمد می‌کنند.
شاه‌محمود نعیمی، سرپرست شورای ولایتی فراه به خبرگزاری «جمهور» گفته است: «به تازگی هم گروهی از قطری‌ها به این ولایت سفر کرده و باز هم برای پرورش هوبره سرمایه‌گذاری می‌کنند».

نعیمی افزود، هوبره که مردم محلی فراه آن را به نام «توق درو» یاد می‌کنند، در حال انقراض بوده و وجود آن در فراه بسیار توجه قطری‌ها را به خود جلب کرده است.

او می‌گوید، سرمایه‌داران قطری پرورش‌گاهی را برای نگه‌داری و تکثیر نسل هوبره در فراه ایجاد کرده‌اند و هر زمان که به کشورشان بازگردند شماری از آنها را با خود می‌برند.

از طرفی هم برخی از آنها را هم پس از پرورش، در جنگل دوردست فراه رها می‌کنند.

سرپرست شورای ولایتی فراه اشاره می‌کند که قطری‌ها تنها به پرورش هوبره بسنده نمی‌کنند بلکه به زیستگاه این پرنده در فراه رفته و آن را شکار هم می‌کنند.

نعیمی می‌گوید: «به عنوان یک فراهی موافق پرورش و جلوگیری از انقراض هوبره هستم اما با شکار آن از سوی قطری‌ها مخالفم».

او علاوه کرد، قطری‌ها برای فعالیت‌های خود از دولت مرکزی افغانستان اجازه گرفته‌اند و در بخش‌های سازندگی و کمک به مردم فراه هم سرمایه‌های هنگفتی را به مصرف رسانده‌اند.

بنابراین گزارش، تلاش شد تا دیدگاه مسئولان اداره محلی ولایت فراه هم در این گزارش گنجانده شود اما مقام‌های آن ولایت پاسخگو نبودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید