دعوت آمریکا به بستن صفحات خامنه‌ای، روحانی و ظریف در شبکه‌‌های اجتماعی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اعمال تحریم آمریکا علیه محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ایران بخاطر نقش او در اعمال محدودیت بر شبکه اینترنت در ایران‌، شبکه‌های عمومی در حال حاضر توجه محافل سیاسی و اجتماعی را به خود جلب کرده است بویژه که ایالات متحده همواره انتقاداتی بر مسئولان رژِیم ایران وارد می‌کند که از آنها از خدمات توئیتر برای بیان افکار خویش استفاده می‌کنند اما با قطع اینترنت و شبکه‌ها اجتماعی، اقشار مردم ایران را در انزوای کامل قرار داده‌اند.

دراین رابطه برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران از شبکه‌های اجتماعی همچون فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر خواسته، صفحات رهبران ایران را فیلتر کنند. او گفت: «ما از شرکت‌هائی چون فیس‌بوک ، اینستاگرام و توئیتر می‌خواهیم صفحات علی خامنه‌ای رهبر انقلاب، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و حسن روحانی رئیس جمهوری را فیلتر کنند تا سرویس اینترنت را دوباره در ایران برای مردم برقرار کنند.

هوک در بیانیه روز شنبه خود تاکید کرد : «مسئولان رژیم ایران منافقانه عمل می‌کنند آنها مردم را از اینترنت محروم می‌کنند اما افراد دولت تمامی صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی را فعال نگاه داشته‌اند».

شایان ذکر است احمد خاتمی از اعضای شورای نگهبان پنج شنبه اعلام کرد: «شورای نگهبان مقرر داشت تمامی شبکه‌های اجتماعی بسته شوند زیرا این شبکه‌ها ، اخلال‌گری و آشوب (اعتراض‌های اخیر) را آموزش می‌دادند».

روز جمعه آمریکا مبادرت به تحریم محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران کرد و استیون منوچین وزیر خزانه داری این کشور در بیانیه‌ای تاکید کرد: «مسئولان ایران می دانند که شبکه اینترنت آزاد و باز می‌تواند رفتارهای غیر قانونی آنها را فاش کند از همین رو سعی دارند محدودیت‌ها را علیه این شبکه اعمال کنند تا تظاهرات مردم در ابراز مخالفت با رژِیم را در نطفه خفه کنند».

گفتنی است ایران از جمعه گذشته به مدت چند روز شاهد اعتراض‌های شدید در استان‌های مختلف این کشور بود .این اعتراضات در پاسخ به مصوبه هفته گذشته دولت برای افزایش بهای بنزین بود.

اعتراض‌ها ، پر خشونت‌ترین تحرکات از بعد از سرکوب جنبش سبز 2009 بود که طی آن ده‌ها تن از معترضان ظرف چند ماه به قتل رسیدند. سازمان عفو بین الملل خاطر نشان کرده دست کم 30 تفر درکرمانشاه کشته شدند و بدین ترتیب این استان دچار بیشترین آسیب شده است .به گفته این سازمان، آمار کشته شدگان اعتراض‌های اخیر در ایران دست کم 115 تن می‌باشد اما اپوزیسیون ایران از کشته شدن بیش از 300 نفر و بازداشت هزاران تن از شهروندان ایرانی خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید