جنبلاط: دخالت‌های خارجی روند تشکیل کابینه جدید را پیچیده‌تر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان تاکید كرى كه دخالت کشورهای خارجی در بحران کنونی لبنان باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع و دشواری یافتن برون رفت شده است.

جنبلاط در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «بعضی از سفرا و وزاری خارجه در موضوع تشکیل کابینه دخالت کرده‌اند که این امر باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت شده که اصرار طبقه سیاسی بر ماندن بر مسند قدرت نیز مزید بر علت می‌باشد».

بر اساس اخبار رسانه‌ها حزب الله روز جمعه، آمریکا را به دخالت در تشکیل کابینه جدید متهم کرد. این شدیدترین اتهام وارد بر آمریکا در خصوص بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان به شمار می‌رود که با بدترین بحران اقتصادی خود از زمان جنگ داخلی ( 1975 تا 1990 ) دست وپنجه نرم می‌کند.

با آغاز اعتراض‌ها علیه نخبگان حاکم در لبنان که از ماه گذشته آغاز شد، این کشور در بحران عمیقی گرفتار شده است به طوری که راه حل‌های سیاسی بعد از استعفای سعد حریری از نخست زیری در 29 اکتبر به بن‌بست رسیده است .

حریری خواهان بازگشت به منصب نخست وزیری و تشکیل کابینه تکنوکرات بدون حضور دیگر احزاب است.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیر کل حزب الله به رویترز گفت : «آمریکا سنگ انداز اصلی در سر راه تشکیل کابینه است زیرا می‌خواهد کابینه‌ای مطابق میل واشینگتن روی کار بیاید.

نعیم قاسم افزود: «آمریکا بشکلی پنهان حرکت کرده و شروط خود را تحمیل می‌کند و در تلاش است تا نتایج امور در راستای منافعش باشد که این رویکرد، باعث طولانی شدن بحران می‌شود و این وضعیت تا زمانی که جهات خارجی نسبت به امکان تحقق خواسته‌هایشان ناامید شوند، ادامه خواهد یافت.

به گفته معاون دبیر کل حزب الله، مسئولان آمریکائی تماس‌های مستقیمی را سیاسیون لبنانی برقرار می‌کنند.

این در حالی است که آمریکا عنوان کرده از تظاهرکنندگان و خواسته‌های آنها در مورد اجرای اصلاحات و مبارزه با فساد، حمایت کرده و آمادگی دارد با دولت جدید لبنان که بتواند لبنانی با ثبات، شکوفا ومستقل را برپا سازد، همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید