پنس به عبدالمهدی: از نفوذ ایران در عراق نگران هستیم

پنس مانند ترامپ در سال 2018 به عراق سفر کرد اما با مقامات بغداد ملاقات نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریكا، روز شنبه اظهار داشت كه ایالات متحده از نفوذ ایران در عراق نگران است.

او گفت نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی تلاش می کند تا از خشونت علیه معترضین جلوگیری كند.

پنس طی سخنرانی در جریان سفر خود به عراق گفت كه سربازان ایالات متحده در سوریه و عراق برای تقویت نیروهای متحدان واشینگتن باقی خواهند ماند.

او که در پایگاه عین الاسد در استان الانبار سخنرانی می‌کرد، گفت، آمریكا رهبر داعش را بدون هیچ گونه تلفات آمریكایی از بین برد و نیروهای آمریکا تا شکست نهایی داعش باقی خواهند ماند.

دیدار از اقلیم کردستان عراق و عدم ملاقات با مقامات بغداد

معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در اربیل ملاقات کرد. او همچنین در یک تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز صحبت کرد.

مقامات عراقی روز گذشته شنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا که هم اکنون در حال بازرسی از نیروهای کشورش در پایگاه عین الاسد در استان الانبار است. آنها گفتند که او با هیچ کس از رهبران سیاسی عراق ملاقات نخواهد کرد.

مايک بنس در بازدید از نیروهای آمریکا در عراق
مايک بنس در بازدید از نیروهای آمریکا در عراق

این نخستین بازدید مایک پنس از عراق است که به عنوان اولین مقام ارشد آمریکایی در این سطح از زمان سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از همین پایگاه که در اواخر دسامبر 2018 صورت گرفت.

این دومین مقام آمریکایی است که وارد عراق می شود اما با مقامات عراقی دیدار نمی کند . برخی کارشناسان می‌گویند دلیل عدم دیدار مقامات ارشد آمریکایی در عراق با مقامات بغداد نفوذ بیش از حد ایران در میان حکومت بغداد و جاسوسی برخی از این مسئولان عراقی برای ایران مانع این ملاقات‌ها شد دولت عراق به دلیل وابستگی برخی از افراد آن به ایران دیگر مورد اعتماد دولت ترامپ نیست. به همین دلیل مایک پنس ترجیح داد که به اربیل مرکز اقلیم کردستان برود و با بارزانی دیدار و گفتگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید