رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران: قطع اینترنت 1.5 میلیارد دلار به اقتصاد ضرر زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین» گفته است که قطع اینترنت در چند روز گذشته 1.5 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور ضرر زده است.

این وزیر سابق با اشاره به تاثیر اینترنت روی حوزه تجارت و صادرات و واردات گفت: «تاثیر اینترنت در ابعاد مختلف و در کارها و برنامه‌ها و شرکت‌های مختلف متفاوت است».

او افزود: «ما امروز به عنوان صادرکننده تنها راه ارتباطی‌مان اینترنت است و هیچ‌کدام از طرف‌های مقابل در هیچ‌کجای دنیا با قطعی اینترنت، کار دیگری نمی‌کنند. دیگر دوره‌ای که به صورت فکس و تلفن و نامه‌نگاری کار انجام می‌دادیم، گذشته است».

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: «در دوره یک هفته‌ای که اینترنت نداشتیم، عملا برای ارتباطات کاری مستاصل بودیم؛ مثل ارتباطات حمل‌ونقل، فروش و بازار».

جلال‌پور با بیان این که به شدت اقتصاد کشور در طول یک هفته گذشته آسیب دیده است، عنوان کرد: «تقریبا می‌توان گفت بخشی از بازار را به دلیل این‌که نتوانستیم ارتباط مستمر داشته باشیم و ایمیل طرف حساب‌ها را جواب دهیم، از دست داده‌ایم».

وی متذکر شد: «براساس آنچه که جمع‌بندی بزرگان کشور است، در طول یک‌هفته گذشته ۱.۵ میلیارد دلار خسارت به بخش اقتصادی کشور وارد شده است».

به دنبال آغاز اعتراضات مردمی ایران در بیش از 100 شهر در ایران علیه افرایش 300 برابری قیمت بنزین، مقامات جمهوری اسلامی برای 7 روز متوالی اینترنت را قطع کردند.

محکومیت جهانی ایران به دلیل سرکوب معترضان و قطع اینترنت

قطع اینترنت با واکنش های تند بین المللی و سازمان‌های حقوق بشر مواجه شد. دبیر کل سازمان ملل، عفو بین الملل، دیدبان حقوق بشر و بسیاری از کشورها رژیم ایران را برای این اقدام محکوم و سرزنش کرده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت دولت جمهوری اسلامی برای سرپوش گذاشتن به قتل و خونریزی اینترنت را قطع کرد.و

دولت آمریکا روز جمعه ضمن تاکید بر ضرورت توقف قطع اینترنت در ایران، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را به لیست سیاه خود اضافه کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در این باره گفت: «حاکمان ایران می‌دانند اینترنت آزاد و قابل دسترس برای همه، عدم مشروعیت آن‌ها را برملا می‌کند. در نتیجه، آنها با هدف سرکوب اعتراضات ضد حکومتی، اینترنت را سانسور می‌کنند».

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در این باره گفته است: «در حالی که رهبران جمهوری اسلامی و حلقه نزدیکان‌شان به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، مردم ایران از این ابزار اساسی ارتباطات محروم هستند».

مایک پنپئو در عین حال تاکید کرده است: «هیچ دولت یا شرکتی نباید به حکومت ایران در رسیدن به توانایی سانسور و نقض حقوق بشر کمک کند».

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تحریم آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی نیز گفت: «مقامات رژیم را بابت سرکوب خشونت‌بار مردم ایران پاسخگو خواهیم کرد. وی بار دیگر یادآوری کرد که دولت آمریکا در کنار مردم ایران خواهد ماند».

گزارشگران بدون مرز نیز در بیانیه‌ای نوشته: «رژیم ایران برای به سکوت کشاندن تظاهرات عظیم مردمی، اینترنت را قطع کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید