ادامه محكوميت‌های بين‌المللی علیه تهران به دلیل قتل معترضان و قطع اینترنت در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروهی از گزارشگران و کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد، روز جمعه 22 نوامبر 2019 در بیانیه‌ای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز ، کشته شدن معترضین و تعطیلی یک هفته ای اینترنت در سراسر ایران

این کارشناسان و گزارشگران سازمان ملل از گزارش‌های رسیده از سرکوب و قتل معترضان ایرانی که در سانسور کامل و بی خبری در حال انجام گرفتن است، ابراز «نگرانی شدید» کرده و از دولت و مقامات ایران خواستند تا حقوق آزادی بیان و عقاید کنشگران و فعالان را محترم و تضمین کند.

این گروه شامل جاوید رحمان ، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ، کلمنت نالیتسوسی پل، گزارشگر ویژه حقوق اجتماعات مسالمت آمیز، دیوید کی ، گزارشگر ویژه در زمینه ارتقاء و حمایت از حق آزادی عقیده و بیان ، و آگنس کالامارد ، گزارشگر ویژه در مورد اعدام‌های غیرقانونی خارج از طی کردن مراحل قضایی یا با اقدامات خودسرانه، شده است.

در این بیانیه آمده است: «ما عمیقاً نگران گزارش های مربوط به قتل‌ها و مجروحیت‌های در میان صفوف معترضان هستیم ما احتمال می دهیم که مقامات ایران از خشونت مفرط علیه معترضان استفاده کرده و شماری را کشته و زخمی کرده است.

گزارشگران ویژه تابع شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به «گزارش های معتبر» اشاره كردند كه در بین 15 تا 19 نوامبر بیش از 106 نفر كشته و 1000 نفر نیز دستگیر شدند ، گرچه گزارش های خبری حاكی از آن است که ممکن است اعداد بسیار بیشتر از این رقم‌ها باشد.

این کارشناسان در گزارش خود گفتند که اغلب قربانیان با اسلحه گرم و شلیک مستقیم گلوله کشته شدند.

عفو‌ بین‌الملل: از دولت‌های جهان می خواهیم ایران را برای پاسخگویی تحت فشار قرار دهند.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است:« بر اساس گزارشات معتبری که توسط عفو‌ بین‌الملل دریافت شده، نیروهای امنیتی در ایران دست کم 115 معترض را با استفاده غیرقانونی از قوه قهریه از جمله شلیک مستقیم کشته‌اند.

ما از دولت‌های جهان می‌خواهیم که مقامات ایران را پاسخگو نگاه دارند.این سازمان بر این باور است که شمار واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر است و همچنان در حال ارزیابی گزارشات دریافتی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید