چگونگی رویارويی آمریکا با موشک‌های ایران علیه کشورهای خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی حمله 14 سپتامبر گذشته علیه تاسیسات نفتی سعودی، وزارت دفاع آمریکا اعلام داشت در نظر دارد، برنامه‌هايی را در راستای انتشار شمار بیشتری از عناصر و سلاح‌های دفاعی و موشکی در خاورمیانه به مورد اجرا در آورد که شامل یک سکوی پرتاب موشک پاتریوت و 4 رادار مراقبت از نوع «سنتی‌نل» بهمراه 200 عنصر پشتیبانی می‌شود. نشر این نیرو ، تازه‌ترین اقدام آمریکا در راستای بازدارندگی تجاوز ایران است و نشان دهنده تهدیدات فزاینده هوائی و موشکی فراروی آمریکا و کشور‌های خلیجی شریک آن می‌باشد.

مارک اسبر وزیر دفاع آمریکا و ژنرال جو دانفورد رئیس ستاد مشترک، در کنفرانس مطبوعاتی 20 سپتامبر گذشته تاکید کردند که ریاض بعد از حمله ایران به آرامکو از آمریکا درخواست کمک کرد.اسبر افزود: «رژیم ایران حمله متعمدانه‌ای را برای بر هم زدن ثبات خاورمیانه و تحمیل هزینه بر اقتصاد جهانی انجام می‌دهد».

اسبر در با اشاره به دیده شدن رد پای تهران در این حمله گفت: «روشن است که سلاح بکار رفته در این حمله، ساخت ایران بوده و از یمن شلیک نشده است».

از سه هفته پیشتر و برغم وجود اختلاف نظر برسرخروج امریکا از برجام ، دیده می شود که انگلستان ، فرانسه و آلمان نیز به امریکا پیوسته و تهران را بخاطر این حمله مورد انتقاد قرار می دهند.

کارآمدی بیشتر

به نوشته هفته نامه آمریکائی «دی نشنال اینترست» ، از آنجائی که سامانه پاتریوت یکی از کار آمدترین سامانه های دفاعی بوده و درعرصه مقابله با موشک های بالستیک، دارای تجربه رزمی است؛ ولی سیستم راداری این سامانه صرفا قادر به پوشش دادن منطقه محدودی است؛ از همین رو سامانه پاتریوت هم اکنون در حال بروز رسانی اساسی است که شامل مجموعه ای متنوع از بهبود کیفیت در کیفیت فرماندهی و کنترل و رادار می شود. ارتش از ماه اگوست، اقدام به مدرنیزه کردن 9 گردان پاتریوت از مجموع 15 گردان کرده است .وزارت دفاع با توجه به ادامه نگرانی ها در خصوص تنش آفرینی های بیشتر ایران ، مبادرت به انتشار سامانه مراقبت راداری موسوم به «ای ان /ام پی کیو -64 سنتینل» نمود که رادار پدافند هوائی با فرکانس های متناسب اشعه ایکس با زاویه 360 درجه با برد 75 کیلومتر است .پنتاگون همچنین با "دستور آماده باش انتشار " برای بکارگیری نیروهای بیشتر، موافقت کرده که مشتمل بر دو سکوی پرتاب اضافی پاتریوت و سامانه موشک دفاعی دور برد "تاو " می باشد.

موشک تاو سامانه پدافندی منطقه‌ای زمینی است که از توان ره گیری اهداف وارده شده در داخل و بیرون از اتمسفر در مرحله پایانی پرواز برخوردار است.وزارت دفاع برای نخستین بار امسال تمرین‌های مربوط به توزیع تاو را در اسرائیل انجام داد.

این در حالی است که بکارگیری سامانه پاتریوت در جریان حمله به آرامکو بنا به دلایکی به مشکل برخورد ؛ از جمله ماهیت هجوم ( شمار زیاد پهبادهای در حال پرواز در ارتفاع کم و موشک‌های کروز ) و همچنین سطح پوشش محدود رادار پاتریوت.

موشک زمینی

در گزارش پدافند موشکی سال 2019 صادره از پنتاگون آمده است دشمنان فرضی «در حال توزیع فزاینده ومتنوع وبه روز شده سامانه‌های هجومی منطقه‌ای هستند که ممکن است تهدیدهائی را برای نیروهای آمریکا در خارج و همچنین هم پیمانان و شرکای آمریکا ایجاد کند».

بر اساس این گزارش ایران از موشک زمینی از نوع کروز پرده برداری کرد که مدعی است بردی برابر با 2هزار کیلیومتر دارد .هفته نامه مزبور در پایان نوشته است آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان می‌بایست یک صدا حمله ایران را محکوم و تهران را به بازگشت به میز مذاکرات تشویق کنند. اگر تهران بر این باور است که قادر به ادامه سیاست خود به هدف جدا کردن آمریکا از هم پیمانان وشرکایش می‌باشد ، بعید است که در این سیاست شکست بخورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید