سازمان حقوق بشر اهواز: تا کنون بیش از 60 معترض در اهواز و شهرهای پیرامون کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که منابع محلی‌اش تا کنون جان باختن 60 شهروند معترض را در اهواز و شهرهای پیرامون آن، در اعتراضات سراسری مردم ایران به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین را تایید کرده‌اند.

براساس بیانیه‌ای که اهرو روز پنج‌شنبه 21 نوامبر 2019 منتشر کرد، شهروندانی از خرمشهر(محمره)، آبادان(عبادان)، ماهشهر(معشور)، شوشتر(تستر)، جراحی، شهرک طالقانی(الکوره)، بهبهان، اهواز، شادگان(فلاحیه)، رامهرمز(رامز) در اعتراضات روزهای گذشته کشته شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری مختلف تعداد شهروندان کشته شده را بیش از 250 نفر اعلام کرده‌اند و بر این اساس و با توجه کشته شدن بیش از 60 نفر از مردم اهواز، این شهر و شهرهای پیرامون آن بیشترین تعداد جان باختگان را به خود اختصاص داده‌اند.

شهر ماهشهر ر و دو منطقه جراحی و کوره، بیشترین سهم از کشته شدگان را دارند. در درگیری‌های به وجود آمده نیروهای امنیتی به همراه نیروهای بسیج و سپاه با مردم معترض در این نقاط ده‌ها تن از معترضان شد. در سوی مقابل نیز فرمانده نیروهای امنیتی در شهرستان ماهشهر کشته شد. در شهر شادگان نیز 12 شهروند معترض جان باختند.

اهرو به نقل از منابع خود گزارش کرد که «مقامات ایرانی، اقلیم را یک منطقه بسته نظامی اعلام کرده و ضمن اجرای عملی قواعد یک حکومت نظامی، تمامی راه های ورودی و خروجی شهرها و مناطق اقلیم را مسدود کرده اند... مسئولان امنیتی یک باب مدرسه در منطقه خلیج شهرستان آبادان(عبادان) را تبدیل به بازداشتگاه کرده و صدها معترض بازداشتی را در شرایط کاملا غیر انسانی در آنجا محبوس کرده اند.»

پیشتر استاندار تهران اعلام کرده بود که اعتراضات اخیر 22 استان از 31 استان کشور چیزی در حدود 70 درصد از کل مساحت کشور را درنوردید. بنا به گزارش های اولیه در این اعتراضات بیش از 251 نفر کشته، 3700 نفر زخمی و بیش از 7000 نفر بازداشت شده اند.

سازمان حقوق بشر اهواز در بیانیه خود « سرکوب ها و کشتار بی سابقه معترضان مسالمت جو توسط رژیم جمهوری اسلامی که به سطح جنایت علیه بشریت ارتقا یافته» را به شدت محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست « برای توقف حمام خون در ایران و پاسخگو کردن آن رژیم خواستار اجرای عدالت برای آمران و عاملان آن جنایت ها» نقش ایفا کند. این سازمان همچنین از مجامع جهانی درخواست کرد که برای رفع ممنوعیت اینترنت بر ایران فشار بیاورند و ایران را به اعلام رسمی « اسامی کشته ها، زخمی ها و بازداشت شدگان و... آزادی هر چه سریعتر معترضان بازداشتی، ایجاد شرایط تظاهرات مسالمت آمیز برای ایرانیان مطابق با قوانین و میثاق های بین المللی» وادار کنند.

این سازمان فهرستی از افراد که کشته شدن آنها در اهواز و شهرهای پیرامون در اعتراضات سراسری، به نقل از منابع محلی تایید شده را به شرح ذیل اعلام کرد:

شهرستان خرمشهر( محمره):
1- میثم عدگی پور (منیعات) 30 ساله
2- خالد منیعات
3- علی غزلاوی 12 ساله
4- میلاد حمیداوی
شهرستان آبادان(عبادان):
5- ابراهیم مطوری
6- علی بغلانی فرزند طاهر
شهرستان شوشتر(تستر):
7- سید احمد موسوی جعاوله
شهرستان اهواز:
8- حمزه سواری 22 ساله از کوی رمضان
9- محمدرضا عسافی زرگانی 20 ساله از کوی زرگان
10- میثم مجدم
شهرستان ماهشهر(معشور) شامل دو شهر جراحی و کوره:
11- شهاب حطاوی فرزند عبدالله
12- قاسم باوی فرزند منصور
13- محمد خالدی
14- عدنان هلالی
15- مجتبی عبادی
16- منصور دریس
17- عباس عساکره
18- احمد خواجه آلبوعلی
19- علی خاجه آلبوعلی
20- محمد خالقی
21- رضا عساکره
22- خانم همسر آقای مختار عتقی
23- یوسف خالدی
شهرستان بهبهان:
24- محمدحسین قنواتی
25- احسان عبدالله نژاد
26- مهرداد دشتی نیا
27- محمود دشتی نیا
28- احمد حشم دار
29- شبنم دیانی
30-تدین
31- فرزاد انصاری
32- فرزاد تضمی پور
شهرستان رامهرمز(رامز):
33-موسوی
34-هادی قربانی

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید