روند رو به افزایش شمار قربانیان اعتراضات در ایران؛ مطالبه برای تشکیل کمیته حقیقت یاب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالیکه تظاهرات در نقاط گوناگون ایران درپی بالارفتن بهای بنزین همچنان ادامه دارد ، سازمان حقوق بشر اهواز خواستار اعزام کمیته حقیقت یاب به ایران و معرفی جنایتکاران به پیشگاه عدالت شد.

در بیانیه صادره از این سازمان آمده است بیش از 60 تن از تظاهرکنندگان در روستاها، شهرهای مختلف منطقه اهواز از آغاز اعتراض‌ها به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و مسئولان ایران منطقه اهواز را عملا به پادگانی نظامی تبدیل کرده اند.

این سازمان ، استفاده از سرکوب حداکثری از سوی رژیم ایران که به بروز کشتارهای دسته جمعی منجر شده را به شدت محکوم کرده و از جامعه جهانی خواسته تا اعلام آمار دقیق و اسامی کشته شدگان و تعداد آنها را از تهران مطالبه کند .

سازمان حقوق بشری مذکور ، نیروهای امنیتی ایران را به بازداشت گسترده تظاهر کنندگان و بستن ورودی وخروجی شهرهای این منطقه متهم کرد.

از سوی دیگر شورای مقاومت ملی ایران با انتشار آماری از شمار کشته‌ها و زخمی‌های اعتراض‌ها تاکید دارد 251 نفر در 20 شهر به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شده و 3700 تن نیز زخمی و 7 هزار نفر دستگیر شده‌اند.

شورای ملی مقاومت همچنین رژیم ایران را به قتل یک کودک 13 ساله در جریان سرکوب اعتراض‌ها متهم نمود به طوری که مریم رجوی رئیس شورای مقاومت از شورای امنیت خواست برای توقف کشتار در ایران دست به تحرک جدی بزند.

این در حالی است که خبرگزاری های ایران خبر از برقراری مجدد اینترنت در تهران و شماری از دیگر مناطق بعد از اقدام مسئولان در قطع اینترنت در سراسر کشور دادند.

خبرگزاری شبه دولتی فارس به نقل از شورای امنیت ملی که دستور از مدار خارج شدن کشور را داده بود، آورده است:«خدمات اینترنت در پاره ای از مناطق ، مجددا برقرار شده است».

شایان ذکر است، قطع اینترنت، کار را بر تظاهر کنندگان مشکل کرد که اقدام به گذاشتن تصاویر گرفته شده از تظاهرات در شبکه‌های اجتماعی برای جلب حمایت و جمع آوری گزارش‌های مستند می‌کردند.

این خبر گزاری‌ها به نقل از فرمانده بسیج آورده اند: «برغم دیر کرد ما در قطع اینترنت، این اقدام کمک شایانی به متوقف کردن سازماندهی های معترضان کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید