با وجود حمایت ایران از طالبان؛ کنگره آمریکا لايحه صلح افغانستان را تصويب ‌مى‌كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برخی منابع خبری جمعه 22 نوامبر گزارش دادند که سناتوران امریکایی لایحه ای را برای روند صلح افغانستان معرفی کردند؛ اما پنتاگون به تازگی گزارش داد که دولت ایران طالبان را حمایت مالی، نظامی و آموزشی می کند.

طلوع نیوز به نقل از یک سند نوشت، بام منیندیز و تاد یانگ دو عضو مجلس سنای امریکا برای نظارت از روند صلح افغانستان لایحه یی را معرفی کرده‌اند.

این سناتوران می‌گویند که این لایحه به نمایندگی از هر دو حزب جمهوریخواه و دیموکرات برای نظارت کانگرس ایالات متحده از روند صلح و حفظ دستاوردها و مبدل نشدن افغانستان به پناه گاه امن هراس افگنان، تهیه شده است.

بربنیاد این لایحه هرگونه کاهش ویا خروج نیروهای امریکایی ازافغانستان بربنیاد مشوره منظم با کانگرس انجام خواهد شد.

سناتور باب منیندیز می گوید: «هیچ پرسشی نیست که زمان کاهش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان فرا رسیده است همزمان با این شیوه یی که ما عملیات نظامی را کاهش می دهیم نیز مهم است تا افغانستان در آشوب فرو نرود. این لایحه دوحزبی در مطابقت با اهداف حکومت امریکا برای رسیدن به یک پایان سیاسی جنگ در افغانستان به یک شیوه مناسب است».

او افزود: «همچنان این لایحه محافظت از دستاوردهای حقوق زنان افغانستان و اقلیت‌ها که به سختی به دست آمده اند، جستجو می‌کند. افغانستان نباید هرگز به سکوی حمله‌های هراس افگنانه در برابر امریکا و هم‌پیمانان اش مبدل شود».

لایحه نظارت از روند صلح افغانستان ضرورت نظارت از تعهدات طالبان را درچارچوب یک توافق نامه صلح به شمول اطمینانی که افغانستان همچون یک سکو برای هراس افگنی جهانی مبدل نمی شود، تأیید می‎کند.

این سند وضعیت حقوق بشر، حاکمیت قانون ، آزادی رسانه ها وجامعه مدنی را درافغانستان دریک توافق صلح ارزیابی می کند.

لایحه همچنان حکومت ایالات متحده را ملزم می سازد تا توافق نامه نهایی با طالبان را به کانگرس می فرستد تا شرح تضمین های ضد هراس افگنی، خروج سربازان امریکایی، وضعیت گفتگوهای رو در رو میان افغانان و پیشرفت برای رسیدن به یک آتش بس جامعه در آن گنجانیده شود.

بربنیاد این سند، باید حکومت در حد اکثر شصت روز از یک توافق نهایی با طالبان به کانگرس گزارش دهد و وزیر خارجه ایالات متحده تأیید کند که طالبان به تعهدات شان پابند اند و روابط شان را با القاعده قطع کرده اند و به آتش بس و گفتگوها میان افغانان پابند‌اند.

این خبر در شرایطی نشر شده که وزارت دفاع امریکا(پنتاگون) به تازگی در گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می کند.

پنتاگون در گزارش اش تایید کرده است که دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می دهد.

قابل ذکر است که برخی از مقام های افغان نیز در گذشته دولت ایران را متهم به همکاری و حمایت از گروه طالبان کرده بودند. اما مقام های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید