آتش گرفتن تندیس انقلاب در مرکز بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای روز جمعه 22 اکتبر تصاویری از آتش گرفتن «تندیس انقلاب» در مرکز شهر بیروت به دلایل نامعلوم خبر دادند.

این در حالی است که تظاهر کنندگان لبنانی در بیانیه تازه خود ، خواهان برپائی راه پیمائی مسالمت آمیز در روز جمعه ( امروز ) همزمان با عید استقلال لبنان در ابراز مخالفت با اوضاع کنونی و همچنین مخالفت با محتوای سخنان روز گذشته میشل عون رئیس جمهوری شدند.

تظاهر کنندگان در ادامه بیانیه بر مطالبات مطرح شده اعتراضات و تظاهرات اخیر در مناطق مختلف لبنان تاکید کردند؛ آنها بر لزوم دعوت فوری به اجرای رایزنی‌های پارلمانی برای معرفی نخست وزیر جدید بیرون از دایره کنونی قدرت و تشکیل کابینه کوچک موقت ومستقل که نجات لبنان از بحران اقتصادی وتحکیم استقلال قوه قضائیه و همچنین فراخوان برای برگزاری انتخبات پارلمانی زود رس را نصب العین خود قرار دهد، تاکید کردند.

تظاهر کنندگان در ادامه بیانیه، دخالت‌های خارجی در امور داخلی لبنان که به گفته آنان منجر به صدمه خوردن به حاکمیت و استقلال کشور شده است را محکوم کردند.

به گفته منابع العربیه و الحدث، نیروهای امنیتی روز جمعه مبادرت به گشودن شماری از جاده‌هایی کردند که معترضان پس از پایان سخنان شب گذشته میشل عون اقدام به بستن آنها کرده بودند.

براساس گزارش خبرگزاری ملی لبنان، تظاهر کنندگان جاده‌هائی از جمله خطوط ساحلی بزرگراه مجاور روستای الناعمه در منطقه اقلیم الخروب و جاده القبه در طرابلس و همچنین جاده الضنیه و خطوط بزرگراه البداوی بین طرابلس وعکار را با لاستیک‌های آتش زده بسته بودند.

بنا بر گزارش خبرگزاری ملی لبنان تعداد زیادی از مردم منطقه حلبا و دیگر روستاهای عکار در شمال کشور با در دست داشتن پرچم‌های لبنان در میدان حلبا به حمایت از مطالبات تحرک مردمی گرد آمدند .

تظاهر کنندگان در بیروت نیز اقدام به بستن جاده در تقاطع برج الغزال به طرف پل رینگ کردند .

آخرین گزارش ها حاکی از ان است که چندین جاده در منطقه بقاع میانی از سوی تظاهر کنندگان با لاستیک‌های مشتعل بسته شده و کوشش شد تا جاده به سوی دمشق در بعبدا نیز بسته شود ولی نیروهای ارتش ، مبادرت به دور کردن معترضان کردند.

گفتنی است میشل عون رئیس جمهوری لبنان پنجشنبه در سخنان خود به مناسبت عید استقلال بار دیگر تظاهرکنندگان را دعوت به گفت و گو برای یافتن حل بحران کرد.

این در حالی است که نبیه بری رئیس مجلس لبنان خواهان برپائی جلسه پارلمان در هفته آینده برای بررسی پیش نویس قانون مرتبط با محرمانه بودن حساب‌های بانکی و باز پس‌گیری اموال غارت شده کشور شد .

خبرگزاری ملی لبنان در این رابطه نوشت بری از دو کمیسیون «دارایی و بودجه» و «مدیریت و عدالت» مجلس خواست با تشکیل اجلاس مشترک ، لایحه‌های مربوط به محرمانه بودن حساب‌های بانکی و دو لایجه مربوط به باز پس‌گیری پول های غارت شده را بررسی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید