پدیده افزایش ترور دادستان‌ها در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از حدود یک ماه به این‌سو، به ‌ویژه در روزها و هفته‌های اخیر، ترور دادستان‌ها و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به‌گونه‌‌ای بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» در پی این افزایش ترور، دادستانی کل افغانستان دو هفته پیش اعلام کرده بود که از آغاز سال جدید خورشیدی تا کنون 14 دادستان ترور شده‌اند. اما از آن زمان تا کنون، تنها در کم‌تر از 15 روز چهار دادستان دیگر نیز کشته شده‌اند.

این آمار‌ها نشان می‌دهد که در هشت ماه گذشته، در هر ماه دو یا سه دادستان و در مجموع 18 دادستان و کارمند مسلکی دادستانی ‌کل این کشور کشته شده‌اند. تنها در یک هفته‌ی جاری سه دادستان در کابل و غزنی کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، محمدحسن حلیمی، دادستان داستانی ابتدائیه ولسوالی ناوه ولایت غزنی روز دوشنبه هفته جاری همراه با برادرش ترور شد.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی در اعلامیه‌ای گفت که «افراد مسلح ناشناس» بالای موتر حامل حلیمی در چهار کیلومتری غرب شهر غزنی تیراندازی کرده و از ساحه فرار کرده‌اند.

تنها دو روز پیش از محمدحسن حلیمی در غزنی، دو دادستان دیگر در ولسوالی قره‌باغ کابل کشته شدند. اداره دادستانی کل افغانستان اعلام کرد.

این واقعه زمانی رخ داد که چهار دادستان مرکز عدلی و قضایی بگرام، صبح روز شنبه هفته جاری هنگام رفتن به وظیفه، از سوی افراد مسلح ناشناس، هدف «سوء قصد تروریستی» قرار گرفتند. در نتیجه دو تن آنان کشته و دو تن دیگرشان زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size