هشدار در مورد توان ثروتمندان داعش در دستیابی به میلیون‌ها دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گویا کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش در حمله هوای نیروهای ویژه آمریکا به مخفی‌گاهش در شمال غرب سوریه، این سازمان را به آخر کارش نرسانده است و دست کم نتوانسته از توسعه‌طلبی‌های آن را کاملا از بین ببرد زیرا یک مقام مسئول امریکائی چهارشنبه شب نسبت به اقدامات جهات تامین کننده مالی داعش، هشدار داد.

مارشال بیلنگسلی معاون وزیر خزانه داری آمریکا در مبارزه با تامین مالی تروریسم تاکید کرد تامین مالی داعش احتمالا از سامانه تامین مالی مرکزی در عراق و سوریه به سیستم توزیع بسیار گسترده تبدیل خواهد شد .او هشدار داد که این سازمان هنوز از توان بالائی برای دستیابی به میلیون‌ها دلار برخوردار است .

مارشال بیلنگسلی بعد از حضور در نشست لوگزامبورگ برای مبارزه با داعش به خبرنگاران گفت، انتظار می‌رود سیستم مالی این سازمان از الگوی مرکزیت محوری در عراق و سوریه به متدی تبدیل شود که تکیه‌اش تا حدود زیادی بر گستره وسیعی از مناطق باشد تا از این طریق بشکلی کشته شدن رهبر خود را جبران کند .

به پیش بینی این مقام آمریکایی سازمان داعش برای دستیابی به خودکفائی بیشتر بر تشکیلات منطقه‌ای متفاوتی بویژه از طریق باج خواهی در عملیات آدم ربائی و حتی سرقت گاو در نیجریه تکیه دارد .

گفتنی است در نشست لوگزامبورگ نمایندگان کشورهای هم پیمان در امر مبارزه با تامین مالی این سازمان با نام «گروه مبارزه با تامین مالی داعش» حضور داشتند. این کشورها هر سال دو بار و بدون اعلام قبلی در نقاط مختلف تشکیل جلسه می‌دهند.

استفاده از نفوذ ترکیه در شمال شرق سوریه

پیشتر گزارش تهیه شده از سوی پنتاگون حاکی از آن بود که داعش از عملیات رخنه نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه در راستای احیای صفوف خود استفاده کرده و به احتمال زیاد قادر است حملات تازه‌ای را علیه غرب انجام دهد .

از سوی دیگر در گزارش آمریکائی صادره در سه شنبه گذشته آمده است با توجه به اطلاعات تهیه شده از سوی سازمان «سیا» پیش بینی می شود این سازمان تروریستی از زمان کافی و میدان عمل لازم برای هدف قرار دادن غرب و حمایت از شاخه های فرعی وشبکه های 19 گانه جهانی خود ، برخوردار باشد .

دفتر بازرس کل وزارت دفاع آمریکا که سیستمی برای بررسی‌هاست، در گزارش خود آورده است: «داعش از رخنه ترکیه و کاهش نیروهای آمریکا در راستای بازسازی توانمندی‌ها و منابع خود در داخل سوریه و همچنین تحکیم توان برای برنامه ریزی حملات خارجی، سود برده است» .

ثروتمندان داعش در ترکیه

در همین راستا روزنامه تلگراف در گزارش چهارشنبه خود آورده است که رهبران ثروتمند داعش که در ترکیه حضور دارند، سرگرم برنامه ریزی برای احیای این سازمان تروریستی هستند .

جوزیه انسور خبرنگار امور خاورمیانه ای این روزنامه در نوشتاری با عنوان: «جهادی‌های ثروتمند سرگرم احیای داعش»، نوشت: «به گفته یک مقام برجسته اطلاعاتی، این داعشی‌ها مبالع هنگفتی را در اختیار داشته و هم اکنون مقیم ترکیه بوده و در حال برنامه ریزی برای احیای سازمان هستند.
این روزنامه به نقل از سرتیپ سعد العلاق رئیس رکن دو ارتش عراق آورده است که کشورش پرونده 9 تن از رهبران داعش شامل چند نفر از تامین کنندگان بزرگ مالی این سازمان را به آنکارا داده که پول های کلانی را در اختیار داشته و هسته هائی را در ترکیه تشکیل داده‌اند».

این روزنامه در ادامه می‌افزاید: «بسیاری از رهبران داعش با دادن رشوه به نیروهای گروه سوریه دموکراتیک، موفق به فرار از آخرین مرکز این سازمان در الباغوز در شرق سوریه شدند. همچنین زندانیان داعش نیز در حال نقشه کشیدن برای فرار از زندان‌ها و اردوگاه‌ها در مناطق گوناگون سوریه و عراق هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید