کاخ سفید می داند سلیمانی سرگرم سرکوب تظاهرات در عراق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلند پایه کاخ سفید در گفتگوبا العربیه و الحدث با تاکید بر اینکه واشنگتن می داند قاسم سلیمانی در بغداد حضور داشته و سرگرم سرکوب تظاهرات است ، گفت در صورت اثبات اقدام مسئولان عراقی به سرکوب تظاهرات ، مجازات هائی علیه ان ها اعمال خواهد شد .

او در گفتگوی اختصاصی با العربیه نت افزود : اوضاع عراق فوق العاده نا بهنجار است وانبوهی از جوانان در میان کشته شدگان هستند و ما نمی خواهیم این برداشت ایجاد شود که امریکا در امور عراق دخالت می کند زیرا عده ای از این امر سوء استفاده کرده و آن را به عنوان دلیلی بر دخالت غرب در عراق قلمداد خواهند کرد ، درست به مانند لبنان که ما را متهم به دست داشتن در تظاهرات کردند درحالی که می دانیم ایران است که در پشت همه سرکوب ها علیه انقلاب های مردمی قرار دارد.

ماموريت قاسم سلیمانی براى سركوب عراقى‌ها

او افزود دخالت‌های ایران در عراق اظهر من الشمس است و ما می‌دانیم قاسم سلیمانی به عراق رفته و به دولت این کشور چگونگی سرکوب تظاهرات را ابلاغ کرده زیرا ایرانی ها می دانند چطور به این هدف برسند. ما می‌دانیم بر اساس گزارش‌ها ، تک تیراندازان در کشتار بسیاری از تظاهر کنندگان دست داشتند.

این مقام آمریکائی گفت:«ما مشاهده کردیم حتی بازیکنان فوتبال عراقی نیز با داشتن ماسک بر صورت در اعلام همبستگی با تظاهرات در مسابقه با ایران شرکت کردند ؛ هر چند که این همبستگی نمادین بود اما توجه جهان را به خود جلب کرد» .

او افزود: «ما در جلسه هم پیمانی راهبردی در خاورمیانه یا «میساء» در کنار بررسی مسائل لبنان و سوریه، در خصوص موضوع تظاهرات عراق نیز صحبت داشتیم . این اجلاس مشتمل بر کشورهای شورای همکاری خلیج در کنار مصر و اردن به هدف رسیدن به پاسخ مشترک بین‌المللی در مورد اوضاع عراق برگذار شد .

این مقام کاخ سفید عنوان کرد: «ما نقش سازمان ملل و هیئت اعزامی آن در عراق را ارج می‌نهیم .به باور من این هیئت می‌تواند در حمایت از انتخابات جدید و بررسی قانون انتخابات نقش ایفا کند تا از این طریق، کابینه‌ای جدید در موقعیتی بهتر قرار گرفته و بتواند نیازهای شهروندان عراقی را بر آورده سازد .

حمله‌های خشونت بار

این مسئول آمریکایی گفت :«ما اما خواستار یافتن راه دیگری برای حمایت از تظاهر کنندگان هستیم که این راه به باور، من اعطای کمک های پزشکی به آنهاست .ما واکنش خصمانه مردم عراق و تظاهر کنندگان نسبت به ایران را شاهدیم که واکنشی اصیل است و جز از طریق اعمال خشونت و بازداشت ها ، بدشواری می توان آن را متوقف کرد .این گونه اقدامات خشونت آمیز از سوی شورای امنیت و جامعه جهانی محکوم خواهند شد و در صورت اعمال خشونت برای سرکوب تظاهرات ، جامعه جهانی برای اعمال مجازات های فوری علیه ایران ، متحد خواهد شد» .

مسئول امریکائی توضیح داد"چه بسا این نحوه برخورد ، مناسب ترین راه برای متوقف کردن نفوذ ایران د ر عراق باشد .ما تردیدی در مجازات مسئولان عراقی از جمله ممانعت از ورود آنها به امریکا و بلوکه کردن دارائی هایشان به خود راه نخواهیم داد به همان شکل که پیشتر در مورد کشورهای هم پیمان در" ناتو" انجام دادیم. به گفته وی اعمال مجازات ، حربه کارآمدی در چهارچوب ابزار های دیپلماتیک به شمار می آید .

این مقام کاخ سفید در ادامه افزود :«ما همچنین مقید به قانون کنگره در خصوص ندادن سلاح به دستگاه امنیتی عراق در صورت اثبات دست داشتن آنها در موارد نقض حقوق بشر هستیم .ما به شرکای خود در دولت عراق و همچنین نیروهای امنیتی اخطار کردیم اگر مبادرت به سرکوب نظاهرات کنند ، جمایت تسلیحاتی خود را متوقف می‌کنیم و اگر هر نوع دلیلی بر اقدام آنها در این راستا ببینیم بعد از اجرای تحقیقبات مبادرت به تجدید نظر در کلیه کمک‌هائی خواهیم کرد که آمریکا به عراق می‌دهد که کمک‌هائی بسیار ارزشمند می‌باشند و همین رویه در مورد لبنان نیز اجرا خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید