پروسه تبادله زندانیان دولت افغانستان و طالبان به تاخیر افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان شامگاه شنبه 16 نوامبر تایید کرد، به دلیل عدم رعایت شرایط از سوی طالبان، پروسه تبادله زندانیان به تأخیر افتاده است.

صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت، انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید، سه عضو گروه حقانی هنوزهم در بند دولت افغانستان قرار دارند.

صدیقی در ادامه نوشت: «عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسه ی تبادله گردیده است. دولت افغانستان پروسه ی تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور اقدام خواهد کرد».

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

قابل ذکر است که محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان سه شنبه 12 نوامبر امسال در نشست خبری در کابل اعلام کرده بود، این سه عضو شبکۀ حقانی را در بدل رهایی دو استاد دانشگاۀ امریکایی افغانستان که در سال 2016 ربوده شده بودند، به‌گونۀ مشروط آزاد می‌سازد.

طلوع نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد، این سه عضو شبکۀ حقانی، برای تبادله با دو استاد «دانشگاه امریکایی – افغانستان» که در بند شبکۀ حقانی هستند، در پایگاۀ امریکایی‌ها در قطر منتقل شده بودند و قرار بود با استادان امریکایی مبادله شوند.

این منابع می‌افزایند که این مبادله انجام نشد و انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان دوباره به زندان بگرام منتقل شدند.

قرار بود این سه عضو شبکه حقانی نخست به حکومت قطر سپرده شوند و پس از آن به دفتر سیاسی طالبان در آن کشور تسلیم داده شوند؛ اما منابعی می‌گویند که این کار انجام نشده‌است و روند مبادلۀ این سه زندانی شبکۀ حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی، با بن‌بست روبه‌‎رو شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید