معترضان ایرانی با شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، عکس رهبر جمهوری اسلامی را به آتش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه اعتراضات گسترده به افزایش 300 درصدی قیمت #بنزین در ایران و افزایش شمار کشته‌ها، مردم معترض شهر اسلام‌شهر در جنوب تهران، اقدام به سوزان تصویر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران کردند. رهبر ایران گفته بود که افزایش قیمت بنزین تصمیم او نبوده ولی او از تصمیم سران سه قوه برای این کار حمایت می‌کند.

مردم شهر اسلام‌شهر که در 12 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد، علاوه بر سوزاندن تصویر رهبر ایران، اقدام به آتش زدن یک جایگاه پمپ بنزین نیز کردند. معترضان در شهر رباط‌کریم نیز یک بانک را به آتش کشیدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه پیش از قطع سراسری اینترنت در ایران، نشان می‌دهد مردم در اتوبان حکیم شهر تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» و در منطقه آریاشهر شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سردادند.

پس از کشته شدن 5 معترض دیگر در شامگاه شنبه 16 نوامبر در استان کردستان، تعداد کشته‌های اعتراضات #بنزین در ایران به 25 نفر رسید. شهر محمره (خرمشهر) در جنوب ایران نیز شاهد کشته شدن تعدادی از معترضان، از جمله یک کودک 12 ساله به نام «خالد غزلاوی» بود.

شهرهای مختلف ایران پس از آنکه شرکت ملی فرآورده‌های نفتی ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از 24 آبان ماه، قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان، هر لیتر بنزین آزاد 3000 تومان و هر لیتر بنزین سوپر 3500 تومان خواهد بود، شاهد اعتراضات گسترده‌ای بودند؛ تظاهراتی که در ابتدا در اعتراض به قیمت بنزین بود ولی بلافاصله به یک تظاهرات گسترده علیه رژیم ایران مبدل شد و معترضان مطالبات مختلفی را در آن مطرح کردند.

در پی انتشار تصاویر اعتراضات گسترده مردمی در ایران و همچنین تصاویری از سرکوب و کشتن معترضان به دست نیروهای امنیتی، ایران اقدام به قطع شبکه اینترنت کرد؛ اقدامی که با واکنش آمریکا مواجه شد و ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده آمریکا در آلمان روز یکشنبه 17 نوامبر 2019 اعلام کرد که واشنگتنمی‌تواند با همکاری برلین به قطعی اینترنت در ایران پایان داده و اینترنت را وصل کند. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرده که اتصال مجدد اینترنت نیاز به مجوز شورای عالی امنیت ملی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید