واکنش‌های مقامات ارشد جمهوری اسلامی به اعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

با شدت گرفتن اعتراضات و توسعه دامنه آن به حدود 60 شهر و شهرستان در ایران و به آتش کشیدن برخی نهادها دولتی توسط معترضان خشمگین در برخی از شهرها و سر دادن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، مرگ بر دیکتاتور، «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، مقامات ارشد جمهوری اسلامی در برابر این رویدادها واکنش نشان داده و هشدار دادند، با کسانی که آنها را اخلالگر و مخرب توصیف کردند، برخورد خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌های رسیده از داخل ایران، اعتراضات علیه افزایش سه برابر قیمت بنزین، در برخی از شهرهای ایران از جمله در شهرهای تهران، بوشهر، سرپل ذهاب، انديمشک، اروميه، جم، گرگان، شيراز ، تبريز، كازرون، كرمانشاه، بهبهان ؛شهريار، بابل، اصفهان، كنگان، اسلام آباد غرب، بندر ريگ،كرج، خرم آباد، تهرانبار، گجساران، لرستان، ساری، نيشابور، قائم شهر، شوش، سلماس، قدس، جاجرود، رشت، يزد، رباط كريم، قزوين، خمين، سنندج، كامياران، نیکشهر سقز، زاهدان، چابهار، مریوان، رودهن، کامیاران، نیکشهر، زاهدان، چابهار مریوان، شاه آباد کرمانشاه، رودهن، نیشابور، اهواز خرمشهر، ماهشهر به خشونت کشیده شده است.

دادستان معترضان را تهدید کرد

محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران، ضمن تهدید به برخورد با معترضان گفت که که این اعتراضات «ریشه در خارج از کشور» دارد.
منتظری، روز شنبه در گفت‌وگو با صداوسیما، گفت: «به اخلالگرانی که قطعا ریشه در خارج از کشور دارند، کما اینکه ما در این یکی دوروز شاهد بودیم که جریانات معاند با نظام جمهوری اسلامی از فضای مجازی استفاده کرده و مردم را به خیال خام خودشان می‌خواهند تحریک کنند، اجازه این کار داده نخواهد شد.»
او ادامه داد: «من تاکید می‌کنم که مردم عزیز ما قطعا خط خودشان را از تعداد اندکی از اخلالگرانی که با راه بندان و یا حمله به برخی از اماکن ضدیت خودشان را با نظام انجام می‌دهند، جدا خواهند کرد.»

هشدار وزیر کشور ایران و تهدید به برخورد با معترضان

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، شامگاه شنبه 16 نوامبر در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور در واکنش به اعتراضات معترضان را به طور غیر مستقیم تهدید کرد او گفت نیروهای امنیتی و انتظامی روز اول خویشتن داری از خود نشان دادند اما در روزهای آینده به وظایف خود عمل خواهند کرد و به کسانی که به گفته او کارهای مضر به منافع مردم می کنند برخورد خواهند کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران شنبه شب به تلویزیون دولتی ایران گفت است که «خویشتن داری نیروی انتظامی» در برابر معترضان در صورت ادامه برخی رفتارها پایان خواهد یافت.

او گفت: «وقتی شیشه یک ماشین را می‌شکنند و به بیمارستان حمله می‌کنند یا اینکه به برخی از مراکز حساس و امنیتی تعرض کردند همه اینها موجب ناراحتی و رنجش خاطر مردم عزیزمان شد. می‌خواهم اینجا عرض کنم که نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و نیروهای نظامی ما در هر شرایطی امنیت و اقتدار کشور و منافع و آرامش مردم برایشان اصل است.»

رحمانی فضلی افزود: «اگر تاکنون مدارا شده است و اگر به گونه‌ای رفتار شده است که توجیه بشوند و این کار را منجر به ناراحتی برای مردم نکنند اما با اقداماتی که غروب امروز در برخی از مناطق انجام داده شد که عده قلیلی بودند تصمیم بر این است در صورتی که ادامه پیدا کند خویشتن داری نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی با توجه به درخواست مردم و پیگیری آن ها که گلایه‌مند هم هستند پایان می یابد. ناگزیر هستیم وظیفه خود را انجام دهیم».

این در حالی است که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد که نیروهای امنیتی با خشونت با معترضان برخورد کردند.در برخی شهرها تعدادی از معترضان کشته شدند. در مریوان دست کم چهار نفر کشته شدند در سیرجان و خرمشهر نیز تعدادی کشته شدند.

پشتیبانی رهبر ایران از افزایش قیمت بنزین؛ مردم از اشرار فاصله بگیرند

آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز یکشنبه 17 اکتبر در باره افزایش قیمت بنزین موضع خود را اعلام کرد رهبر ایران گفت: «گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم».

به گزارش خبرگزاری فارس، خامنه‌ای گفت:« سران قوا به پشتوانه کارشناسی یک تصمیمی گرفتند و طبعاً باید اجرا شود یقینا برخی مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می شوند یا به ضرر آنهاست اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست کار اشرار است. هیچ انسان عاقل و علاقه‌مند به کشورش به این کارها دست نمی‌زند».

طبق این گزارش رهبر ایران خطاب به مسئولان در جمهوری اسلامی گفته است که در حفظ امنیت به وظایف خود عمل کنند.

او به مردم نیز توصیه کرده که «با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌» و «این بار هم از افرادی که تخریب می کنند فاصله بگیرند».

خامنه‌ای افزود:«مسئولان گفتند مراقبت می‌کنند افزایش قیمت بنزین به افزایش قیمت دیگر کالاها منجر نشود این مراقبت لازم است. همه مسئولان مراقب باشند مسئولان حفظ امنیت هم به وظایف خود عمل کنند. مردم که همیشه با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌اند این بار هم از افرادی که تخریب می‌کنند فاصله بگیرند».

او اظهار داشت:«سران قوا به پشتوانه کارشناسی یک تصمیمی گرفتند و طبعاً باید اجرا شود یقینا برخی مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می شوند یا به ضرر آنهاست اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست کار اشرار است. هیچ انسان عاقل و علاقه‌مند به کشورش به این کارها دست نمی‌زند».

رهبر ایران با اشاره به طرح مدیریت مصرف سوخت، گفت:«در این کار سررشته ندارم و نظرات کارشناسی نیز متفاوت است اما گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم. مسئولان هر چه می توانند دقت و مراقبت کند تا مشکلات این طرح برای مردم هر چه ممکن است کم شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید