نگرانی نهاد حامی خبرنگاران افغانستان از حذف نظر کاربران در صفحات یوناما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) یکشنبه 17 نوامبر از حذف نظر کاربران در صفحات اجتماعی نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل ابراز نگرانی کرد.

نی با نشر خبرنامه ای نوشت: «براساس شکایت‌هایی که نی در جریان‌ آن‌ها قرار گرفته است، گزارکی که از موقف یوناما در برابر یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات معلومات می‌داد، سبب بحث‌های چند جانبه، میان شهروندان شده است. این بحث‌ها با دیدگاه‌های ارائه شده از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی داغ و داغ‌تر شده و در واکنش دفتر نماینده‌گی سیاسی ملل متحد در افغانستان یا یوناما، ده‌ها تبصره‌ و دیدگاه شهروندان را حذف کرده و از پای گزارکش برداشته است».

در ادامه این خبرنامه آمده: «در صفحه‌ی رخ‌نامه‌ یا فیس‌بوک یوناما در توجیه برداشتن نظرها و تبصره‌های شهروندان آمده است:"از همه کاربران شبکه‌های اجتماعی و بحث‌های سازنده‌شان تشکر می‌کنیم. به دور از گفتگوهایی که منجر به نفرت می‌شوند، بیایید با هم از آزادی بیان دفاع کنیم. بیایید نشر مطالب توهین‌آمیز، تهدیدآمیز و مبتذل را متوقف کنیم. نه به توهین" اما در مقابل شهروندانی که ایده‌ها/نظرهای‌شان برداشته شده است ادعا دارند که هیچ چیزی که اهانت حساب شود را ننوشته‌اند».

در این خبرنامه تاکید شده، دفتر نی نگران این وضعیت است. این دفتر نگران محدودیت در ابراز نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی از سوی نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، که کار ویژه‌ی آن رشد ارزش‌های بشری از جمله ‌آزادی بیان است، می‌باشد.

دفتر نی گفته: «ادعایی که یوناما کرده و تلویحاً دلیل برداشتن نظرهای شهروندان را از پای گزارکش دانسته، مسأله‌ی توهین‌آمیز بودن مفاهیم تبصره‌های کاربران است. نی در این زمینه نیز نگرانی‌اش را ابراز کرده و به این باور است که هیچ شهروندی حق اهانت هیچ شهروند دیگر را ندارد و هیچ سازمانی به بها‌نه‌ی اهانت حق برداشتن و حذف تبصره‌های شهروندان را نیز ندارد».

به باور نی هم یوناما نقض‌کننده‌ی آزادی بیان به صورت آشکارا شده است و هم در صورتی که شهروندان و کاربران شبکه‌های اجتماعی تبصره‌هایی با درون‌مایه‌ی اهانت‌آمیز پای گزارک یوناما داشته‌اند، خلاف قوانین عمل کرده‌اند.

دفتر نی در سایۀ ارزش آزادی بیان از مجموع دفاتر ملی و بین‌المللی در افغانستان می‌خواهد تا به ارزش‌ها حقوق بشری، به گونه‌ ویژه به ارزش آزادی بیان احترام بگذارند و نگذارند با عدول از احترام به این ارزش، وجهه‌ی سازمان‌های‌شان صدمه ببیند.

دفتر نی از تمام کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌خواهد تا در جنب استفاده از ارزش‌های حقوق بشری به گونه‌ ویژه ارزش آزادی بیان، ارزش‌های فرهنگی، انسانی و احترام به دیگران را در سرخط کارشان قرار دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید