طرح امنیتی محافظت از بانک‌ها و فراخوان تظاهرات «یکشنبه شهداء» در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تحرکات مردمی در لبنان در اعتراض به بحران فزاینده اقتصادی و فساد طبقه حاکم و طرح خواسته مردم برای کنار رفتن این طبقه ، وارد دومین ماه خود شد اما سرنوشت کابینه با گذشت بیش از دو هفته از استعفای سعد حریری و پوزش خواهی محمد الصفدی از تصدی این منصب ، همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد .

درارتباط با تحرکات مردمی ، گروه فعال در این تحرک موسوم به "بخاطر حقم" خواستار انتقال به مرحله " بستن هدفمند جاده ها " از ساعت 6 صبح تا 11 پیش از ظهر شد .

این گروه همچنین خواهان پر کردن میدان ها با برپائی تظاهرات گسترده در مرکز بیروت .شهر طرابلس ( شمال ) و دیگر شهرها به مناسبت گذشت یک ماه ازآنچه که «انقلاب 17 اکتبر و یکشنبه شهداء» نامید شد .

بر اساس گزارش ها شنبه روز گذشته «اتوبوس انقلاب» که از سوی فعالان ابداع شده از منطقه العبده – عکار ( شمال کشور ) در چهارچوب سفراز شمال به جنوب لبنان به حرکت در آمد .این در حالی است که تعدادی از مناطق جنوب لبنان از پذیرش این اتوبوس سر باز زدند با این توجیه که این اتوبوس ، یاد آورحادثه اتوبوسی است که منجر به بروز جنگ داخلی شد و برای ایجاد فتنه در کشور به حرکت در آمده است .

. از سوی دیگر نیروهای امنیتی لبنان اعلام کرد استقرار خود در نزدیکی بانک های کشور را تقویت کرده که بیش از یک هفته است به حالت تعطیل در آمده اند زیرا نگرانی هائی در مورد حفظ امنیت کارکنان این بانک ها در جریان تظاهرات در مناطق گوناگون کشور وجود دارد.نیروهای انتظامی نیز تاکید دارند بر تعداد گشت زنی های خود در نزدیکی بانک ها ومراکز مالی خواهد افزود .

گزارش های ضد و نقیضی در خصوص گشوده شدن بانک ها در روز دوشنبه فردا علی رغم تامین امنیت آنها مطرح شده است که به گفته پاره ای از منابع، ناشی از عدم دستیابی به مکانیزم تعامل بانکی یگا نه ای با سپرده گذاران می باشد.

شایان ذکر است بانک ها در آغاز ماه جاری بعد از تعطیلی دو هفته ای به دلیل اعتراض ها ، درهای خود را گشودند اما محدودیت ها و ضوابطی را در مورد اقدام سپرده گذاران برای برداشت از حساب های خود اعمال کردند.

پوزش خواهی و نامزدی

در بعد سیاسی ، محمد الصفدی در پی دیدار روز جمعه خود با جبران باسیل وزیر خارجه دولت موقت از پذیرش نخست وزیری پوزش خواست . وی با تاکید برلزوم تشکیل کابینه تکنوکرات به منظور برآورده کردن خواست مردم ، خواهان نامزدی مجدد سعد حریری برای نخست وزیری شد .

به گفته منابع وزارتی نزدیک به رئیس جمهوری به روزنامه الشرق الاوسط ، ایده معرفی محمد الصفدی وزیر پیشین برای سمت نخست وزیری کابینه جدید ، عملی نشد و رویکرد کنونی ، باقی ماندن سعد حریری درسمت نخست وزیری و بررسی چگونگی تنظیم طرحی بر این مبنا می باشد .

در حالی که منابع نزدیک به حریری تاکید دارند وی همچنان نسبت به "کابینه تکنوکرات " به عنوان شرط پذیرش نخستدوزیری اصرار می ورزد ،

منابع وزارتی در گفتگو با الشرق الاوسط می گویند تبادل نظر با حریری در خصوص این ایده وی که پیشتر مطرح شده، ادامه دارد که مبتنی بر اعطای 4 منصب وزارتی اساسی به سیاست مداران می باشد که عبارتنداز وزارت خانه های دفاع ، کشور ، امور خارجه و دارائی .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید