شورای نامزدان از کمیسیون انتخابات افغانستان خواست تا اختلاف درونی خود را حل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکشنبه 17 نوامبر اعلام کرد، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات به جای بازشماری آرا، اختلافات درونی این کمیسیون را حل کنند.

این شورا با نشر خبرنامه ای نوشت: «تا زمانی که آراء پاک و ناپاک از هم جدا نشوند و مسیرِ شمارش در پرتو اجماع کاندیداها محتوای اطمینان بخش پیدا نکند، بازشماری بواسطه کمیسیون مستقل انتخابات را مورد تأیید قرار نمی دهد».

در ادامه این خبرنامه آمده: «از رئیس و هیأت رهبری کمیسیون مستقل انتخابات به گونه جدی خواهشمندیم تا خبرهای خلاف واقع را بازتاب ندهند، در جهت مشکلات داخلی کمیسیون توانایی خود را به کار اندازند و از هماهنگی ها و ترتیباتِ خلاف رویه ها، طرزالعمل ها و لوایح کمیسیون بپرهیزند و احتراز نمایند. شورای نامزدان ریاست جمهوری برای بازشماری مورد مشورت قرار نگرفته و مشارکت نمی نماید، بنابراین هرگونه تصمیم گیری های خلاف قانون را مردود می شمارد و در تضاد با منافع عمومی و ثبات ملی کشور تلقی می نماید».

از سوی دیگر، حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شنبه 16 نوامبر اعلام کرد، تا زمانی که بررسی ها در مورد روند انتخابات نهایی نشود، نتایج اولیه انتخابات اعلام نخواهد شد.

نورستانی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «فقط آرای بایومتریکی سرنوشت زعیم کشور را رقم خواهد زد».

وی در ادامه نوشت: «در روند بازشماری آرا، هیچ‌گونه تقلبی صورت نخواهد گرفت و هیچ خیانتی در این روند ملی رخ نخواهد نداد. تاهنگامی که بررسی‌ها درباره روند انتخابات نهایی نشود، نتایج ابتدایی اعلام نخواهد شد».

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسری این کشور برگزار شد که تا کنون نتایج اولیه آن اعلام نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 9 نوامبر امسال روند بازشماری آرا را آغاز کرد و براساس فیصله‌ این کمیسیون قرار بود، هشت‌هزار و 255 محل در 34 ولایت این کشور بازشماری شود. پس از آن، شماری از دسته‌های انتخاباتی و نهادهای مدنی، از آغاز روند بازشماری آراء ابراز نگرانی کرده و خواهان متوقف ساختن این روند شدند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان چهارشنبه 13 نوامبر 2019 با نشر اعلامیه‌ای، روند بازشماری آراء را متوقف کرد.

از سوی دیگر، طلوع نیوز گزارش داد که شورای نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل را به مداخله در کارهای کمیسیون مستقل انتخابات متهم می‌سازد.

این شورا، با فرستادن نامه‌یی به یوناما، این نهاد را متهم ساخته‌است که تمایل‌های جانب‌دارانه دربارۀ مسایل انتخابات دارد.

یوناما چهارشنبه 13 نوامبر با نشر خبرنامه ای یک بار دیگر تاکید کرده بود که این نهاد بی طرفی مطلق خود را در حمایت از ادارات انتخاباتی افغانستان حفظ می نماید و به قانون انتخابات این کشور و تمامی تلاش ها برای مبارزه با تقلب احترام می گذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید