سفیر امریکا در کابل: حملات انتحاری در کابل و لوگر باعث تعلیق در رهایی انس حقانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بس، سفیر امریکا در کابل یکشنبه 17 نوامبر اعلام کرد، حملات انتحاری در کابل و لوگر افغانستان باعث تعلیق در آزادی انس حقانی و دو عضو دیگر شبکه حقانی شده است.

جان بس در صفحه رسمی توییترش نوشت: «ما از اعلام رییس‌جمهوری غنی برای آزادی سه زندانی طالبان برای توسعۀ صلح و تصمیم ارزیابی مجدد برای تعلیق انتقال آنان در پی حمله‌ها در لوگر و کابل پشتیبانی کردیم».

وی در ادامه نوشت: «صلح کردن به‌ معنای انتخاب دشوار است، اما این هم‌چنان نیاز به بازنگری دقیق شرایط موجود دارد. ما به‌عنوان شرکای راهبردی، در مراحل بعدی با دولت افغانستان از نزدیک کار خواهیم کرد».

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان سه شنبه 12 نوامبر امسال در نشست خبری در کابل اعلام کرده بود، انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید از اعضای ارشد شبکه حقانی را در بدل رهایی دو استاد «دانشگاۀ امریکایی افغانستان» که در سال 2016 ربوده شده بودند، به‌گونۀ مشروط آزاد می‌سازد.

پس از چند ساعت از اعلام این خبر، کاروان نیروهای خارجی در شهر «پل علم» مرکز ولایت لوگر در جنوب افغانستان آماج حمله انتحاری قرار گرفت.
بعد از آن بامداد چهارشنبه 13 نوامبر یک حمله مرگبار انتحاری در شهر کابل رخ داد که در نیتجه 12 نفر کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شدند.
مسئولیت هردو حملات انتحاری را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

از سوی دیگر، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری افغانستان شامگاه شنبه 16 نوامبر تایید کرد، به دلیل عدم رعایت شرایط از سوی طالبان، پروسه تبادله زندانیان به تأخیر افتاده است.

صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت، انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید، سه عضو گروه حقانی هنوزهم در بند دولت افغانستان قرار دارند.
صدیقی در ادامه نوشت: «عدم رعایت شرایط از سوی طالبان باعث معطل شدن پروسه ی تبادله گردیده است. دولت افغانستان پروسه ی تبادله را تحت بازنگری قرار داده و در روشنایی مصالح و منافع علیای کشور اقدام خواهد کرد».

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size