حمایت رهبر ایران از افزایش بهای بنزین و متهم سازی«دشمنان» به اعمال تخریب آمیز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر انقلاب ایران از مصوبه ناگهانی دولت در مورد بالا بردن سه برابری بهای بنزین حمایت کرد. مصوبه‌ای که باعث بروز تظاهرات اعتراض آمیز گسترده‌ای در چندین شهر ایران شده است.

به گزارش تلویزیون دولتی ایران خامنه‌ای ضمن اعلام حمایت خود از تصمیم دولت، مسئولیت «اعمال خشونت آمیز» را به گردن مخالفان انقلاب و دشمنان خارجی انداخت.

او در رابطه با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مرکب از رئیس جمهوری و رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه در مورد بالا بردن بهای بنزین گفت : «در این کار سررشته ندارم و نظرات کارشناسان نیز متفاوت است، اما گفته بودم اگر سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و (طبعا) باید اجرا شود».

خامنه‌ای افزود : «یقینا برخی مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می‌شوند یا به ضرر آنهاست اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست، کار اشرار است، مسوولان حفظ امنیت نیز به وظایف خود عمل کنند. مردم همیشه با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌اند این بار هم از افرادی که تخریب و ... می‌کنند فاصله بگیرند».

به گفته رهبر ایران افزایش بهای بنزین مبتنی بر نظر کارشناسان است وباید از آن حمایت کرد. به گفته فعالان ایرانی شنبه شب بر شدت اعتراض ها افزوده شد به حدی که بانک و مقر نیروهای بسیج در شهر کرج ، به آتش کشیده شد .

یک منبع آگاه ایرانی می‌گوید شخص خامنه ای دستور بالا بردن بهای بنزین تا سه برابر را صادر کرده و اوست که کشور را دستخوش اعتراض‌های فراگیر ساخته است. یک وبگاه نزدیک به اصلاح طلبان گفته است خامنه‌ای با توجه به مجازات‌های اعمال شده بر نفت ایران ، از مارس گذشته تمایل به افزایش حامل‌های انرژی داشت.

این در حالی است که وزیر کشور ایران در اخرین موضع‌گیری خود معترضان را تهدید به واکنش نیروهای امنیتی کرد که در اشاره به رویکرد سرکوب شدید تظاهر کنندگان می‌باشد که تا این لحظه تعداد کشته ها با احتساب 5 کشته شب گذشته در استان کردستان به ضرب گلوله ماموران امنیتی، به 25 تن رسیده است .

کنشگران مدنی تصاویر ویدئوئی متعددی را انتشار داده اند که بارزترین آنها به آتش کشیده شدن تصاویر خامنه‌ای توسط تظاهر کنندگان در چند شهر و درگیری با ماموران امنیتی می‌باشد.

گفتنی است حسن روحانی رئیس جمهوری ایران جمعه گذشته در پاسخ به اعتراضات نسبت به بالا رفتن بهای بنزین گفته بود: «این کار در راستای منافع مردم و طبقات فقیر جامعه قرار دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید