اعتصاب عمومی در چندین استان و آتش سوزی درمرکز بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پیش بینی می‌شود اعتصاب عمومی امروز یکشنبه 17 نوامبر در عراق در ادارات دولتی، بخش خصوصی، مدارس و دانشگاه‌ها در پاسخ به فراخوان مقتدی صدر رهبر جریان صدری و کنشگران سیاسی در راستای فشار بر دولت برای اجرای خواسته‌های معترضان در اماکن حضور تحصن‌کنندگان به مورد اجرا گذاشته شود .

به نوشته وبگاه سومریه نیوز ، دانشجویان ، ادارات دولتی ، صاحبان فروشگاه ها و مراکز تجاری استان کربلا در این اعتصاب عمومی شرکت می کنند .

خبرنگار العربیه و الحدث گزارش داد آتش سوزی گسترده‌ای در خیابان الرشید در بغداد روی داده که به گزارش خبرگزاری عراق، 9 گروه از آتش نشانان در حال خاموش کردن آن هستند.

بر اساس گزارش خبرنگار ما ، فعالیت های کاری در بندر ام قصر در بصره از سر گرفته شده و همه جاده های بسته، باز شده‌اند.

آرامش نسبی در مناطق تظاهرات در بغداد ، بعد از از سر گیری تحصن تظاهر کنندگان در پی سیطره آنها بر بخشی از پل السنک و میدان الخلانی در پایتخت و عقب نشستن نیروهای امنیتی برقرار شده است . که در پی بروز چند روز درگیری ، دو هفته قبل جلوی پیشروی آنها را گرفته بودند .

تعطیلی ساعات کار در استان بابل در جنوب بغداد در روز یکشنبه اعلام شد که بیانگر بروز شورش شهری است و استان های واسط ، ذی قار و میسان نیز به آن ملحق شدند.

فضای اعتصاب عمومی بعد از اعلام حمایت از مشارکت در شورش مدنی برای اعمال فشار به هدف کنار رفتن مفسدین در صفحات اینترنتی طرفداران مقتدی صدر ، شدت یافت.

از سوی دیگر وزارت آموزش وپرورش نیز با تاکید بر ادامه ساعات کار رسمی در تمامی مدارس استان هائی که اعلام تعطیلی نکرده‌اند ، به دانش آموزان و کارکنان نسبت به عدم حضور هشدار داد.

بر اساس همین گزارش ها تظاهر کنندگان در بغداد خواهان تحصن در نزدیکی پل های اصلی منتهی به منطقه الخضراء بویژه بعد از سیطره تظاهر کنندگان بر بخش هائی از پل السنک شدند و کنشگران در شبکه های اجتماعی نیز اعلام کردند فردا دوشنبه تظاهراتی تحت عنوان " روز همهمه " خواهد بود که در آن از آلات موسیقی استفاده خواهد شد .
میدان تحریر در بغداد صحنه برگزاری مراسم عروسی دو پزشک داوطلب بود که بر ادامه ماندن در این میدان تا عملی شدن خواسته تظاهر کنندگان و گذراندن ماه عسل در چادر پزشکی نصب شده در وسط این میدان و معالجه آسیب دیدگان پافشاری دارند.

بر اساس گزارش ها فرماندهی عملیات بغداد ، یکان های خود را از منطقه خارج کرد که بلوک های سیمانی ، آنها را از تظاهر کنندگان جدا می کرد .بدین ترتیب تظاهر کنندگان توانستند با جلو آمدن در ابتدای پل اسنک تحصن کنند. به گفته یکی از تظاهر کنندگان ، نیروهای امنیتی تا پشت خط دوم موانع بتونی عقب نشسته اند.بر اساس همین گزارش ها تظاهر کنندگان از بیم بروز هر گونه درگیری مسلحانه یا عملیات انفجار ، مبادرت به بازرسی بدنی همه کسانی می کنند که قصد ورود به میدان تحریر را دارند.

منابع امنیتی عراق روز گذشته به العربیه نت و الحدث گفتند استحکامات نظامی به هدف ممانعت تظاهر کنندگان از آتش زدن منازل مسئولان وارد شهرستان الغراف شده است که صحنه درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضانی بود که در صدد تعرض به منزل مدیر شهرداری الغراف بودند..

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید