اعتصاب عمومی بخش‌های گسترده‌ای از عراق را فرا گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به درخواست مقتدی صدر، رهبر جریان صدری در عراق و برخی فعالان دیگر و با هدف اعمال فشار بر دولت و مجبور کردن دولت به پاسخگویی به مطالبات معترضان عراقی، روز یکشنبه 17 نوامبر 2019 اعتصاب عمومی در چند استان عراق برگزار شد.

وبگاه سومریه‌نیوز گزارش کرد که در استان کربلا دانشجویان از رفتن به دانشگاه امتناع کرده و بازاریان مغازه‌های خود را بسته و کارمندان نیز از رفتن به محل کار خود در ادارات دولتی سرباز زدند.

خبرنگار العربیه نیز گزارش کرد که آتش‌سوزی گسترده‌ای در خیابان الرشید در وسط بغداد روی داد و خبرگزاری رسمی عراق گزارش کرد که 9 گروه آتش‌نشانی برای کنترل این حریق به محل حادثه اعزام شدند.

خبرنگار العربیه همچنین خبر داد که فعالیت بندر ام قصر در استان بصره از سرگرفته شده و مسیرهای بسته شده نیز بازگشایی شدند. روز شنبه شهرهای مختلف عراق شاهد آرامش نسبی بودند و مردم معترض توانستند بخشی ز پل السنک و میدان الخلانی در پایتخت این کشور را در اختیار بگیرند. نیروهای امنیتی این دو نقطه را در دو هفته گذشته در اختیار داشتند.

در استان بابل در جنوب بغداد اعلام شد که ادارات دولتی در روز یکشنبه تعطیل هستند که این موضوع نشانه اعتصاب عمومی و پیوستند بابل به استان‌های دیگر از جمله واسط، ذی‌قار و میسان است که پیشتر در آنها اعلام اعتصاب شده بود.

رسانه‌ها وصفحات وابسته به جریان صدری در روزهای گذشته از مردم خواستند که به اعتراضات خود علیه فساد در عراق ادامه دهند.

وزارت آموزش و پروزش عراق اعلام کرد که همه مدارس در استان‌هایی که تعطیلی اعلام نشده، کماکان باز هستند و به دانش‌آموزان و کارکنان این مدارس درباره عواقب غیبت از مدرسه هشدار داد.

فعالان عراقی، مردم این کشور و به ویژه پایتخت را به تظاهرات روی پل‌های منتهی به منطقه سبز دعوت کردند، به ویژه اینکه بخش‌هایی از پل السنک در اختیار معترضان قرار گرفت. این فعالان روز دوشنبه را «روز سروصدا» یا « يوم الضجيج » خوانده تا تظاهرات با استفاده از ادوات موسیقی ادامه یابد.

میدان التحرير عراق نیز شاهد مراسم ازدواج دو پزشک داوطلب بود که تاکید کرده بودند تا برآورده شدن مطالبات معترضان در میدان التحریر باقی خواهند ماند. این زوج جوان اعلام کردند که ماه عسل خود را در چادری در وسط میدان گذرانده و به مداوای مجروحان خواهند پرداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید