ايران...کشته شدن چندین معترض؛ گسترده دامنه اعتراض‌ها به شهرهای مختلف

تظاهرکنندگان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و«نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» را سردادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهرهای مختلف ایران، امروز شنبه 16 نوامبر 2019، شاهد برگزاری تجمعات مردمی علیه افزایش نرخ بنزین و سرکوب آن توسط نیروهای امنیتی بودند. برخی اخبار تایید نشده از کشته شدن دست کم یک نفر در سیرجان و 4 نفر در محمره (خرمشهر) منتشر شده است.

شهرهای مختلف ایران از جمله کرج، تبریز، ایلام، سنندج، مریوان، بابل، همدان و بسیاری شهرهای دیگر امروز با پیوستن به اعتراضات مردمی علیه گرانی بنزین، مخالفت خود را با تغییر نرخ سوخت، نشان دادند.

ویدیوهای منتشر شده از شهرهای مختلف در ایران نشان از وضعیت بحرانی و خشم گسترده مردم دارد. نیروهای امنیتی نیز با حمله به ماشین های پارک شده شهروندان، پرتاب گاز اشک آور و تیراندازی، قصد متفرق کردن مردم را داشتند.

کشته شدن یک نفر در سیرجان و 4 نفر در محمره (خرمشهر)

برخی اخبار تایید نشده از کشته شدن یک نفر در سیرجان به نام «جواد نظری فتح آبادی» و سه نفر دیگر در خرمشهر (محمره) از بین معترضان حاضر در تجمعات منتشر شده است. همچنین یک شعبه از بانک ملی در شهر بهبهان به آتش کشیده شد. اخبار ساعت 14 صداوسیمای ایران از تیراندازی و زخمی شدن تعدادی از معترضان در خرمشهر (محمره) خبر داد و آنها را اخلال گر نامید.

از روز گذشته پیام هایی در فضای مجازی توسط کاربران ایرانی برای تجمع و خاموش کردن ماشین ها در وسط جاده ها راس ساعت 10 صبح امروز، منتشر شد. این پیام مورد استقبال گسترده مردم و حضور در خیابان ها و سر دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» روبرو شد که در پی آن وضعیت بحرانی به وجود آمد و منجر به تعطیلی بازار، حضور گسترده نیروهای امنیتی در خیابان ها و تعطیلی مدارس تهران در نوبت عصر شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد تقی زاده، معاون امور عمرانی استانداری تهران از تعطیلی همه مقاطع تحصیلی در نوبت عصر امروز در مناطق یک تا 5 و 22 شهر تهران خبر داد.

اگرچه او علت این تعطیلی را «بارش برف در مناطق شمالی تهران و مشکل تردد» اعلام کرد اما به گفته کاربران در فضای مجازی این امر به دلیل اختلال گسترده در حمل و نقل و اعتصاب مردم اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر، پلیس ایران شرایط این کشور را آرام عنوان کرد. مرکز اطلاع‌رسانی ناجا، با اشاره به اعتراضات مردمی در شب گذشته در برخی مناطق ایران اعلام کرد: «در حال حاضر شرایط آرام است و مشکل خاصی در کشور وجود ندارد».

اختلال در اینترنت

گزارش هایی نیز از اختلال در اینترنت گوشی‌های همراه در مناطق مختلف خراسان رضوی از شب گذشته تاکنون منتشر شده است. جمعی از شهروندان مشهدی، امروز در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، از «قطع اینترنت گوشی‌های تلفن همراه» گلایه داشتند. این در حالی است که مسئولان مخابرات خراسان رضوی با رد این موضوع معتقدند که اختلال و قطع اینترنت گوشی‌های همراه به صورت «منطقه‌ای و مقطعی» است. بر اساس این گزارش، اینترنت در برخی از دستگاه‌های مشهد نیز قطع است طوری که مسئولان قطار شهری مشهد از قطع من کارت‌ها در ایستگاه‌های قطار شهری این شهر خبر داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید