آمریکا: حذف نام سودان از فهرست تروریسم روندی اجرایی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که سودان در تکاپو برای رهایی از کابوس فهرست تروریسم است، تیبور ناجی معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا شنبه 16 نوامبر 2019 گفت که ایالات متحده آمریکا دیگر با دولت سودان دشمنی ندارد و هم اکنون آن را به عنوان یک شریک به شمار می‌آورد، اما حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم روندی اجرایی است.

به گزارش خبرگزاری‌ها تیبور ناجی در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد« این اتفاقی نیست و مانند کلیک کردن بر کلید روشن یک لامپ نیست. این روندی اجرایی است و ما به طور فشرده و ادامه‌داری با سودانی‌ها در گفت‌وگو هستیم تا چگونگی آغاز این روند را مشخص کنیم».

سودان در سال 1993 طی دوره رئيس جمهوری پیشین عمر البشیر در فهرست آمریکایی از کشورهای حامی تروریسم قرار داده شد و این وضعیت به مدت بیش از سه دهه تا به امروز ادامه یافته است.
شایان ذکر است که سودان با وجود قرار داشتن در لیست کشورهای حامی تروریسم قادر نخواهد بود از حمایت طرفهای پول قرض دهند مانند

صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برخوردار شود و با وجود این وضعیت به قرض های سربار این کشور تخفیف داده نمی شود.

از طرفی حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم درها را به روی سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور می‌گشاید.

ایالات متحده آمریکا در سال 2017 تحریم‌های اقتصادی علیه سودان را برداشت اما «ممنوعیت حواله‌های مالی جهانی» به این کشور را باقی گذاشت چالشی که به گفته کارشناسان بزرگترین مانع در برابر روند رشد اقتصادی سودان است.

اعترضات علیه رژیم البشیر در دسامبر 2018 و به علت افزایش قیمت نان آغاز شد و به گستره آن افزایش یافت تا اینکه عمر البشیر در تاریخ 11 آوریل گذشته از قدرت برکنار شد.

هماکنون قدرت در سودان را شورای حاکمیت متشکل از نظامیان و غیرنظامیان برای دورهای انتقالی بر عهده خواهد داشت تا به برگزاری انتخاباتی جهت انتقال کامل قدرت به غیرنظامیان منتهی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید