یک مقام مسئول ایرانی خواهان عدم التزام کامل کشورش به شروط برجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباسعلی کدخدائی سخنگوی شواری نگهبان خواهان عدم تعهد ایران به کلیه شروط توافق برجام در جو تنش آمیز موجود در روابط ایران و آمریکا شد.

کدخدایی در این رابطه گفت: «در حالی که ایران صبر زیادی از خود نشان داده، بیش از یک سال است که ترامپ کشورش را به شکل یک جانبه از برجام خارج کرده است».

شورای نگهبان مرکب از 12 عضو است که 6 تن از آنها روحانی هستند که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب منصوب شده و 6 تن نیز از قضات و حقوق دانان هستند که از سوی قوه مقننه ایران معرفی شده و باید موافقت پارلمان را بگیرند.این مجلس مسئولیت تعیین صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری و بررسی قوانین را بر عهده دارد.

ایران در چندماه گذشته بشکلی فزاینده از محدودیت‌های ذکر شده در برجام خارج شده که به موجب آن، سقف معینی برای غنی سازی اورانیوم در ازای برداشتن مجازات‌های اقتصادی، تعیین شده است .

کارشناسان کنترل فعالیت‌های هسته‌ای بشدت از اقدامات کنونی ایران در طول چند ماه گذشته در راستای دست کشیدن از شروط برجام نگران هستند چون این اقدامات ممکن است زمان مورد نیاز تهران برای ساخت بمب هسته‌ای را کوتاه سازد .

این در حالی است که ایران همچنان به بازرسان سازمان ملل اجازه می‌دهد تاسیسات هسته‌ای آن را مورد نظارت و بازرسی قرار داده و سطح غنی سازی را به سقف نزدیک به حد موردنیاز برای ساخت بمب هسته‌ای نرسانده است که برابر با غنی سازی 90% است .

رویارويی با غرب

دست برداشتن کامل ایران از شروط برجام، آنطوري كه کدخدائی می‌گوید چه بسا به بروز رویارويى سریع بیانجامد زیرا اسرائیل که در گذشته اقدام به بمباران برنامه هسته‌ای عراق و سوریه کرده بود، اولتیماتوم‌های خود در اجازه ندادن به ایران برای داشتن سلاح هسته‌ای را تکرار کرده است.

گفتنی است کدخدائی از سال 2001 در مقاطعی مختلف، عضو شوری نگهبان بوده است .شورای نگهبان با برجام موافق کرده اما گفته‌های کدخدائی نشان می‌دهد که تندروها برای رویاروئی با غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آمادگی دارند.

شایان ذکر است با امضای برجام میان روحانی و اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا، جشن‌هائی در خیابان‌های تهران برگزار شد واین امید بوجود آمد که بعد از دهه ها دشمنی ، عادی سازی در روابط با غرب صورت بگیرد اما ترامپ در سال 2018بیرون آمدن کشورش را از برجام اعلام کرد و تاکید داشت برجام، برای متوقف کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران و آنچه که او تاثیر شرورانه این کشور در خاورمیانه نامید، کافی نبود.

منطقی و طبیعی بودن «عدم التزام»

کدخدائی با تاکید بر عدم التزام به متن و شروط برجام افزود که این عدم التزام با توجه به چهارچوب کاری این توافق، طبیعی و منطقی است.

این در حالی است که این موضع‌گیری آشکار با موضع روحانی در تضاد است که این هفته اعلام داشت ایران به برجام مباهات می‌کند . او در تلاش برای جلب رضایت جمعی از تندروها وتشویق آنها به حمایت از پای بندی ایران به برجام گفت به موجب همین برجام، تهران سال آینده خواهد توانست وارد خرید و فروش سلاح بشود و این چیزی است که آمریکا از آن می‌ترسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید