وزیر دفاع لبنان‌: زدن دیوار یاد آور جنگ داخلی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الیاس ابوصعب وزیر دفاع کابینه موقت لبنان روز پنجشنبه گفت، آنچه روز گذشته در دو منطقه جل‌الدیب و نهرالکلب (در خط ساحلی شمال بیروت) و جاده ساحلی منتهی به جنوب لبنان روی داد، یادآور جنگ داخلی لبنان است.

رسانه‌های لبنان به نقل از وزیر دفاع بعد از ملاقات‌اش با نبیه بری رئیس پارلمان، آوردند: «آنچه در جل‌الدیب، تونل نهرالکلب و جاده جنوب رخ داد ما را به یاد دوران جنگ داخلی انداخت و این امر بسیار خطرناک است».

وی افزود: «تلاش برای کشیدن دیوار، موضوع خطر سازی است که ما را به یاد جنگ داخلی می‌اندازد و ارتش و نیروهای امنیتی نمی‌توانند مطابق اندیشه کسانی رفتار کنند که خواهان بازگشت به آن دوران هستند. البته ما جنبش مردمی را مسئول این رویداد نمی‌دانیم بلکه تظاهرکنندگان حق دارند از حمایت ما برخوردار باشند».

روز چهار شنبه گذشته درگیری در منطقه جل الدیب میان تظاهرکنندگان مسدودکننده جاده و شهروندانی رخ داد که کوشیدند با توسل به زور راه را باز کنند. در این گیر و دار یکی از معترضان به بسته شدن جاده؛ اقدام به تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان کرد و از سلاح‌های سرد نیز استفاده شد که در نتیجه عده‌ای زخمی شدند.

از سوی دیگر اعتصاب‌کنندگان در منطقه نهرالکلب مبادرت به احداث دیواری سیمانی در داخل تونل اصلی واقع در بزرگراه کردند (که بیروت را به شمال لبنان متصل می‌کند) ولی ارتش لبنان طی واکنشی اقدام به تخریب دیوار کرد. اعتصاب‌کنندگان همچنین سعی کردند دیواری را نیز بر روی پل اصلی بالا ببرند که بیروت را به جنوب مرتبط می‌کند اما ارتش جلوی آنها را گرفت».‌

این در حالی است که بنا بر آخرین اخبار، مار نصرالله الراعی، سراسقف مارونی‌های لبنان با رهبران سیاسی مسیحی شامل امین جمیل رئیس‌جمهوری سابق و سمیر جعجع رئیس حزب «نیروهای لبنانی» تماس گرفت. او مخالفت خود را با هر گونه بازگشت به گذشته، چه در شکل کشیدن دیوار جداسازی در تونل نهرالکلب یا دیگر مظاهر حضور مسلحانه در جل‌الدیب ابراز کرد .

ارتش لبنان امروز اکثر جاده‌های بسته شده را باز کرد و درگیری میان ارتش و تظاهرکنندگان در هنگام باز کردن جاده در جلالدیب رخ داد.

نیروی انتظامی شهرداری طرابلس (شمال) نیز به نوبه خود اکثر جاده‌های این شهر را گشود و رفت‌وآمد خودروها به وضع عادی بازگشت. تمامی جاده‌ها در منطقه بقاع نیز توسط ارتش گشوده شد و تظاهرکنندگان جاده‌ها را ترک کردند.

گفتنی است جنبش مردمی در لبنان در مطالبات خود بر ضرورت از میان بردن فساد و سوء‌مدیریت طبقه سیاسی حاکم بر کشور از سه دهه قبل تا کنون، 28 روز است که آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید