همکاری آمریکا و سعودی برای مقابله با رفتار «بی‌ثبات کننده» ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنجشنبه 14 نوامبر 2019 تاکید کرد کشورش برای مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده ایران با پادشاهی عربی سعودی همکاری می‌کند.

مایک پمپئو در اظهاراتی بر شبکه اجتماعی «توئیتر» گفت، دیدار «ثمربخشی» را با شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی انجام داده است.

وزیر خارجه سعودی در رأس هیأتی از سعودی روز پنجشنبه در نشست ویژه وزرای خارجه درباره سوریه که در مقر وزارت خارجه آمریکا در واشینگتن به بررسی تحولات اوضاع در سوریه پرداخته است، مشارکت کرد.

ثامر بن سبهان السبهان وزیر مشاور سعودی در امور کشورهای خلیج نیز در چارچوب هیأت سعودی شرکت کننده در این نشست حضور داشت.

پمپئو روز چهارشنبه تاکید کرده بود که واشینگتن به رهبری ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش ادامه خواهد داد.

اظهارات وزیر خارجه آمریکا در آغاز کنفرانس سالیانه 35 کشور شرکت کننده در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در واشینگتن مطرح شد.

وزیر خارجه آمریکا از کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش خواست تا عناصر تندرو خارجی داعش را بازپس گرفته و از روند بازسازی ساختارهای زیربنایی در هر یک از عراق و سوریه که در نتیجه جنگ به شدت آسیب دیده است نیز حمایت مالی بکنند.

کمپین بین‌المللی برای شکست دادن داعش

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا گفته بود که این کنفرانس با هدف تاکید مجدد بر ادامه کمپین بین‌المللی برای شکست دادن داعش در عراق و سوریه برگزار می‌شود.

این مقام آمریکایی گفت که طی این کنفرانس تحولات ماه گذشته در سایه کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش، عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، دخالت‌های نیروهای روسیه و حضور نیروهای رژیم سوریه در شمال شرق سوریه بررسی می‌شود.

او گفت همچنین درباره اوضاع نیروهای سوریه دمکراتیک که شریک اصلی در«مبارزه با داعش» هستند و علاوه بر آن موضوع ماندن نیروهای آمریکا در سوریه بررسی خواهد شد.

مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین در این باره اظهار داشت که پمپئو در آغاز این کنفرانس، نشستی کوتاه را با وزرای عضو گروه ویژه اقدام درباره سوریه شامل وزرای خارجه سعودی، اردن، مصر، فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به منظور رایزنی درباره تحولات سیاسی و نظامی در سوریه و از جمله آن تشکیل کمیته قانون اساسی و نشست‌های اخیر آن در ژنو، برگزار می‌کند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا با بیان این که نشست‌های این کمیته « گامی صحیح» است، افزود که موضوع مهمتر درباره این نشست پرداختن به اوضاع در شمال شرق سوریه است.

مقام آمریکایی علاوه بر پرداختن به اوضاع در شمال شرق سوریه، پرونده مبارزه با تروریسم، شکست دادن داعش، خروج نیروهای ایرانی از سوریه و اقدام به آغاز روندی سیاسی که به تشکیل «سوریه‌ای با امنیت و بی‌خطر برای شهروندانش و کشورهای مجاور» منجر شود، را بسیار حائز اهمیت دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید