هشدار امام جمعه موقت تهران: گرانی بنزین تبدیل به بحران نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امام جمعه موقت تهران با اشاره به افزایش قیمت بنزین در ایران که راس ساعت 24 شب گذشته روی داد، از «میوه فروشان و سایر کاسبکاران» خواست تا قیمت میوه و کالاها را افزایش ندهند و این تغییر، قیمت سایر کالاها را بالا نبرد تا گرانی بنزین تبدیل به یک بحران نشود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 15 نوامبر 2019، محمد امامی کاشانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران، مساله «افزایش قیمت بنزین» را تصمیمی دانست که «دولت و مجلس با مشورت فرهیختگان حوزه اقتصاد» گرفته‌اند.

او خواستار جلوگیری از تبدیل این مسئله به یک «بحران» شد و گفت: «کسی که میوه می‌فروشد و کسی که کالا و جنس می‌فروشد، باید بداند که گرانی بنزین نباید موجب افزایش قیمت کالاها و میوه شود و در قیمت همه کالاها اثر بگذارد، باید انصاف وجود داشته باشد».
او در ادامه افزود: «گران شدن بنزین چه ربطی به افزایش قیمت میوه و لباس و فرش یا خانه دارد؟»

گفتنی است، بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران که شب گذشته راس ساعت 24 اعلام شد، از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 1500 تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شده است.

بر اساس این اطلاعیه، این اقدام بر اساس «مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه» انجام شد و از ساعت صفر روز 24 ماه آبان سهمیه‌بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می‌شود.

احمد امیرآبادی، نماینده مردم مجلس ایران، پیش از این با اشاره به مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین اعلام کرد که دولت به دنبال کسب اجازه افزایش قیمت بنزین از شورای هماهنگی سران قواست‏.

به گفته او، مجلس بارها مخالفت خود را مبنی بر افزایش قیمت بنزین اعلام کرده و حالا که دولت از اصرار خود ناامید شده، سراغ «شورای هماهنگی سران قوا» رفته است.

امیرآبادی هدف دولت از گران کردن قیمت بنزین را «تامین هزینه‌های خود» دانست که به هیچ‌وجه «منطقی» نیست.

این نماینده مجلس از تلاش «دولت تدبیر و امید» برای «انداختن تقصیر به گردن دیگران» خبر داد و گفت: «در این شرایط حساس هم دولت می‌خواهد تبعات افزایش قیمت بنزین را به گردن شورای هماهنگی سران قوه بیندازد، در صورتی که منابع حاصل از این اقدام تنها صرف هزینه‌های دولت و جبران کسری بودجه می‌شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید