سیستانی: اصلاحات نبردی ملی است؛ کسی حق دخالت در امور عراق را ندارد

«كسی که فکر کند می‌تواند از اصلاحات حقیقی شانه‌ خالی کند دچار توهم است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق، روز جمعه اعلام کرد، نبردی که معترضان عراقی برای اصلاحات حقیقی آغاز کرده‌اند یک نبرد ملی است و هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد.

آیت الله سیستانی گفت:«کسانی که قدرت را دست دارند و فکر می‌کنند می توانند از اصلاحات حقیقی و واقعی با تعلل و امروز و فردا کردن شانه خالی کنند، دچار توهم هستند».

رهبر شیعیان عراق در خطبه نماز جمعه گفت: « عراق دیگر مانند گذشته نیست.مسئولین باید آگاه باشند و بدانند که عراق پس از اعتراضات اخیر مانند گذشته قبل از اعتراضات نخواهد بود».

سیستانی همچنین با تأکید بر حمایت از اعتراضات در عراق بار دیگر خواستار مسالمت‌آمیز بودن آن شد.

آیت الله سیستانی بار دیگر خواستار پاسخگویی و پیگرد قانونی کسانی که مرتکب خشونت‌ علیه تظاهرکنندگان شدند.

رهبر شیعیان عراق خواستار تسریع در تصویب قانونی منصفانه در رابطه با انتخابات شد که اعتماد شهروندان را به روند انتخابات به دست بیاورد و احزاب و جریان‌های سیاسی را بر دیگران ترجیح ندهد.

سیستانی نسبت به جدیت احزاب حاکم در عراق برای انجام اصلاحات شک و تردید کرده و گفت: «با وجود مدت زمان طولانی از آغاز اعتراضات مردمی که خواستار اصلاحات هستند اما تاکنون هیچ کدام از مطالبات معترضین برآورده نشده است خصوصاً در حوزه دادرسی و پیگرد و محاکمه فاسدان و بازگرداندن اموالی که بواسطه فاسدان غارت شده است».

او با بیان اینکه دخالت‌های خارجی در امور عراق خطرات بزرگی را به همراه دارد، تأکید کرد: « مبارزه و نبرد اصلاحات که توسط عراقی‌ها معترض صورت می‌گیرد، نبرد ملی و فقط به عراقی‌ها مربوط می‌شود. عراقی‌ها مسئولیت سنگین آن را بر دوش دارند هیچ کس دیگری حق دخالت در امور عراق را ندارد هر طرف خارجی از هر جهتی حق دخالت در عراق را ندارد، مداخلات خارجی عراق را به عرصه درگیری و تصفیه حساب‌ها وامتیازات گیری میان قدرت‌های بین المللی و منطقه‌ای کرده است که در میان بزرگترین بازنده مردم عراق هستند».

سیستانی هفته گذشته نیروهای امنیتی عراق را مسئول تأمین حمایت تظاهرکنندگان و حفظ فضای مسالمت آمیز بودن اعتراضات دانست.

او از دولت خواست که هرچه سریعتر به خواسته‌های معترضین پاسخ دهد.

سیستانی افزود: «با این اعتراضات نیروهای سیاسی عراق یک فرصت منحصر به فرد برای برآورده کردن مطالبات معترضین طبق برنامه زمانبندی شده به دست آوردند که باید از آن استفاده کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید