در عراق.. 1650 تظاهرکننده بازداشتی آزاد و 66 افسر امنیتی محاکمه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعد الحدیثی سخنگوی رسمی هیأت دولت عراق جمعه 15 نوامبر 2019 از آزادی 1650 تن از تظاهرکنندگان بازداشتی و محاکمه 66 از افسران امنیتی این کشور خبر داد.

سعد الحدیثی سخنگوی هیأت وزیران عراق در گفتگویی ویژه با شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» ضمن اشاره به اینکه گروه‌های مسلح از فضای اوضاع کنونی در عراق به‌رهبرداری کرده و اقدام به آدم‌ربایی می‌کنند.

الحدیثی تاکید کرد دولت عراق متعهد به پیگیری اقدامات آدم‌ربایی است که در عراق اتفاق می‌افتد و در این راستا نقض کنندگان حقوق بشر تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

الحدیثی همچنین افزود که تغییری بنیادین در قانون جدید انتخابات صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پاریس، گفت طرف سومی در حال کشتن معترضان در این کشور است.

وزیر دفاع عراق در واکنش به تظاهرات گسترده‌ای که از ماه اکتبر گذشته تاکنون در مناطق مختلف عراق در جریان است و تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 320 تظاهرکننده عراقی و مجروح شدن هزاران تن دیگر شده است، تاکید کرد که در عراق «طرف سومی اقدام به کشتن تظاهرکنندگان می‌کند».

او گفت که ارتش عراق وظیفه حمایت از معترضان را به پلیس فدرال محول کرد ولی افرادی از هر دو طرف، توسط طرف سومی مورد هدف قرار گرفتند.

وزیر دفاع عراق همچنین توضیح داد اسلحه‌ای که نیروهای امنیتی عراق استفاده می‌کنند میتواند افراد را از فاصله 75 تا 100 متری مورد هدف قرار دهند ولی در میان معترضان کشته شده، افرادی هستند که از فاصله 300 متری مورد هدف قرار گرفته‌اند.

الشمری در ادامه گفت: «پس از کالبدشکافی توسط پزشکی قانونی و خارج کردن اشیاء وارد شده به اجسادشان، بقایای گلوله‌هایی پیدا کردیم که از سوی هیچ یک از نهادهای عراقی وارد نشده بود.»

او گفت که این نوع اسلحه‌ها و حتی گلوله‌های اشکآور از سوی دولت عراق وارد نشده‌اند.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود فاش کرده بود که گلوله‌های کشنده ساخت ایران علیه مردم معترض عراق استفاده شده و مقامات عراقی این گلوله‌های ساخت ایران را نه برای متفرق ساختن معترضان، بلکه برای کشتن آنها به کار گرفته‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که براساس شواهد جدید گلوله‌های اشک‌آور ساخت ایران برای کشتن مردم معترض عراق به کار رفته‌اند. این سازمان در گزارش پیشین خود گفته بود که درباره گلوله‌های دودزای 40 میلیمتری که برای کشتن معترضان در عراق استفاده شده، بیشتر تحقیق می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل پس از آنکه تحقیقاتش نشان داد که دو نوع گلوله اشک‌آور جدید باعث مرگ حداقل 5 نفر طی 5 روز شده‌اند، از مقامات عراقی خواست نیروهای ضد شورش و دیگر نیروهای امنیتی را از به کارگیری این دو نوع گلوله برای کشتن مردم، منع کند.

از سویی دیگر و در ارتباط با گروه داعش وزیر دفاع عراق تاکید کرد که « فرانسه و عراق برای کنترل داعشی‌های فراری» همکاری می‌کنند.

او افزود:« داعشی‌های با تابعیت عراقی را بر اساس قانون عراق و داعشی‌های خارجی را بر اساس قانون بین‌المللی محاکمه خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید