در «جمعه پایداری» تظاهرکنندگان عراقی: تا 40 سال دیگر هم در میدان‌ها می‌مانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

انتظار می رود عراق امروز شاهد تظاهراتی بسیار گسترده در «جمعه پایداری» باشد، معترضان حاضر در خیابان‌های بغداد و دیگر مناطق جنوب این کشور، علی رغم اعمال خشونت‌های شدید در طول هفته‌های گذشته و کشته شدن بیش از 330 نفر، خواهان ادامه اعتراضات و برپائی تظاهرات هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، دست کم 4 تن پنجشنبه در بغداد جان باختند و شهر نجف نیز شاهد اعتصاب عمومی بود و تعدادی ازمعترضان دیروز با ماسک‌ها و کلاه‌ها و لباس‌های آغشته به غبار و خون بر روی موانع نصب شده در بغداد ایستاده و شعار سقوط دولت را سر داده وتاکید کردند اگر خیزش 40 سال هم به طول بیانجامد ، آنها دست بردار نیستند.

هزاران جوان عراقی از آغاز اعتراض‌های ضد دولتی از اول اکتبر گذشته و برغم کشته شدن بیش از 330 تن تاکنون در مقابله با نیروهای امنیتی در بغداد و تا جنوب کشور حضور فعال دارند که غالبا مبادرت به شلیک مستقیم گلوله جنگی وو پلاستیکی و گاز اشک آور به بدن تظاهر کنندگان می کنند اما جوانان عراقی همچنان در میدان‌های شهرها باقی مانده‌اند .

لبریز شدن کاسه صبر جوانان

گفتنی است نسلی از جوانان به تنگ آمده از بیکاری و نخبگان فاسد حاکم بر کشور و خسته از سال های طولانی منازعات نظامی، درطول تظاهرات یک ماه و نیم پیش حضوری پر رنگ دارند .

برغم ثروت نفتی عراق ، بسیاری از مردم این کشور در تنگدستی و فقر مطلق روزگار می‌گذارنند و از آب تمیز و برق و خدمات بهداشتی و آموزشی به اندازه مورد نیازشان برخوردار نیستند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر به هدف آرام کردن شدت این اعتراض ها که پیچیده ترین چالش فراروی نخبگان حاکم از سال 2000 به شمار می آید ، اقداماتی را سامان داده که شامل ابتکار عمل هایی برای اعطای کمک های مالی به فقرا و تامین کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی می شود ولی این اقدامات در همپائی با خواسته های فزاینده تظاهر کنندگان، ناکام ماند که اکنون خواستار نابودی نظام تقسیم حاکمیت مبتنی بر طائفه گری در عراق و کنار رفتن رهبرانی هستن که از دید آنها مفسد به شمار می آیند.

یکی ازمعترضان به نام محمد سعید یاسین می‌گوید:«ما چیزی نداریم ...نه مدرسه نه ،بیمارستان بدرد بخور؛ نه ثروت ملی ...سیاسیون چیزی جز دزدی بلد نیستند و از ما می دزدند ...ما باید از شر این مسئولان فاسد خلاص شویم و بدون این کار ، راه حلی وجود نخواهد داشت».

حسین ، یکی دیگر از این تظاهرکنندگان که کپسول خالی گاز اشک آور را به گردن خود آویخته به رویترز گفت:«ما جوانان دیگر کاسه صبرمان لبریز شده و وضعیت کشور فوق العاده خراب است ...نه کاری و نه حقوقی ..ما نمی رویم حتی اگر 40 سال طول بکشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید