انس حقانی دوباره به زندان بگرام منتقل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به تازگی منابع آگاه به طلوع نیوز گفته اند که انس حقانی، مالی خان و حافظ رشید، اعضای برجستۀ شبکۀ حقانی به زندان بگرام برگردانده شدند.

سه روز پس از اعلام رهایی مشروط انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان از زندان بگرام، این منابع می‌گویند که این سه عضو برجستۀ شبکۀ حقانی تاکنون به طالبان تسلیم داده نشده‌اند.

به گفتۀ این منابع، این سه عضو شبکۀ حقانی، برای تبادله با دو استاد «دانشگاه امریکایی – افغانستان» که در بند شبکۀ حقانی هستند، در پایگاۀ امریکایی‌ها در قطر منتقل شده بودند و قرار بود با استادان امریکایی مبادله شوند.

این منابع می‌افزایند که این مبادله انجام نشد و انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان دوباره به زندان بگرام منتقل شدند.

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان سه شنبه 12 نوامبر امسال در نشست خبری در کابل اعلام کرده بود، این سه عضو شبکۀ حقانی را در بدل رهایی دو استاد دانشگاۀ امریکایی افغانستان که در سال 2016 ربوده شده بودند، به‌گونۀ مشروط آزاد می‌سازد.

قرار بود این سه عضو شبکه حقانی نخست به حکومت قطر سپرده شوند و پس از آن به دفتر سیاسی طالبان در آن کشور تسلیم داده شوند؛ اما منابعی به طلوع‌نیوز می‌گویند که این کار انجام نشده‌است و روند مبادلۀ این سه زندانی شبکۀ حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی، با بن‌بست روبه‌‎رو شده‌است.

مولانا جلال‌الدین شینواری، دادستانی کل در زمان حکومت طالبان در این باره گفت: «تا به حال، تبادله صورت نگرفته؛ خلای اطمینان در هر دو جانب موجود است. هر وقتی‌که طالبان هم مطمئین شوند و امریکاییان هم مطمئین شوند، شاید تبادله هم صورت بگیرد».

اسدالله وحیدی، آگاۀ مسایل سیاسی در قطر می گوید: «احتمال دارد تأخیر در روند تبادله به میان آید، اما آنچه‌که روشن است، این است که از زندان به قطر انتقال شدند، اما به طالبان سپرده نشده‌اند».

از سوی دیگر، هرچند برخی از منابع می‌گویند که دو استاد دانشگاۀ امریکایی افغانستان که قراراست در برابر این سه تن رها شوند، نزد شبکۀ حقانی در پاکستان هستند، اما برخی از منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این دو استاد امریکا در افغانستان نگهداری می‌شوند.

وحید مژده، از منابع نزدیک به طالبان اظهار داشت: «انتقال استادان امریکایی که در داخل افغانستان به مقامات امریکایی تسلیم داده شوند، زمان‌گیر بوده و همچنان مسالۀ انفجاری که چهارشنبه صورت گرفت، این هم یکی از عوامل به تعویق افتادن این مساله است... و موضوع دیگر این که، نبود یک تفاهم و اطمینان متقابل میان امریکاییان و طالبان هم در این رابطه تأثیرگذار است».

حکومت افغانستان انتظار داشت که با رهایی این سه زندانی شبکۀ حقانی، خشونت‌ها در این کشور کاهش یابند و طالبان نیز آمادۀ گفت‌وگوهای رو در رو با حکومت کابل شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید