ادامه اعتراضات در عراق؛ 4 کشته و ده‌ها زخمی در بغداد

دولت عراق 1600 از معترضان بازداشتی را آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع پزشکی عراق روز پنجشنبه 14 نوامبر 2019 اعلام کردند 4 معترض عراقی در جریان شلیک گاز نارنجک‌های گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی در بغداد کشته‌ شدند.

طبق این گزارش بیش از 60 نفر نیز طی درگیری با نیروهای امنیتی زخمی شدند این در حالی است که یک مقام مسئول امنیتی عراق کشته شدن معترضان در بغداد را تکذیب کرد.

معترضان عراقی امروز نیز شعارهای برای سرنگونی رژِیم سر دادند .معترضان می‌گویند این طبقه فاسد 16 سال بر عراق حکومت کرد اما هیچ دستاوردی برای این کشور جز فساد، دزدی، خرافات و نعره‌های فرقه‌گرایی نیاورده است.

فرمانده عملیات بغداد که ماموریت متفرق کردن تظاهر کنندگان در بغداد را به عهده گرفته است، در تناس با تلویزیون الحدث قتل تظاهرکنندگان در بغداد را تکذیب کرد.

این در حالی است که تصویر بردار خبرگزاری رویترز در گزارشی گفته است :«نیروهای امنیتی عراق روز پنجشنبه 14 اکتبر 2019 از اسلحه گرم علیه تظاهر کنندگان که برای رسیدن به میدان التحریر تلاش می کردند، استفاده کردند».

این تصویربردار به رویترز گفت: «نیروهای امنیتی برای متفرق کردن صدها تن از معترضان که در حوالی میدان تحریر بغداد جمع شده بودند از گلوله جنگی، گلوله‌های پلاستکی و شلیک گاز اشک آور استفاده کردند.»

شاهدان عینی می گویند نیروهای امنیتی از بامداد امروز شلیک گاز اشک آور به سوی تظاهر کنندگان را با شدت بیشتری نسبت به روزهای گذشته آغاز کردند. قربانیان اعتراضات روز پنجشنبه پس از اصابت نارنجک‌های گاز اشک آور به ناحیه سرشان کشته شدند.سازمان های حقوق بشری بارها از نیروهای امنیتی خواسته‌اند تا از استفاده از نوع گاز اشک‌آور استفاده شده توسط نیروهای عراقی ، که سازمان‌های حقوق بشری آن را سلاحی «بی سابقه» توصیف می‌کنند، خودداری کنند.
این سلاح که برای اولین بار علیه عراقی‌ها بکار گرفته می شود بسیار خطرناک توصیف شده است .
گفته می‌شود که وزن هر کدام از این نارنجک‌های گاز اشک‌آور 10 برابر وزن قوطی های معمولی گاز اشک آور که در کشورهای دیگر استفاده می شود.

سازمان‌های حقوق بشر استفاده از این نوع سلاح را یک جنایت توصیف کردند.

گفته می شود این اسلحه در ایران ساخته شده و سپس به شبه نظامیان وابسته به تهران در عراق داده شده تا برای قتل تظاهرات نه برای متفرق کردن آنها از آن استفاده شود.

اعتراض‌های مردم عراق از ابتدای ماه اکتبر گذشته در اعتراض به فساد دولتی، وضعیت وخیم اقتصادی، بیکاری و ناکارآمدی خدمات عمومی و مهمتر از همه این وابستگی مسئولان عراقی به تهران آغاز شد و سپس سقف مطالبات به خواسته سرنگونی رژیم حاکم بر یغداد ارتقاط یافت.
اعتراض‌ها در عراق در شهرهای بغداد، کربلا، نجف، الغراف، ناصریه و بصره همچنان ادامه دارد.

طبق آخرین گزارش‌ها از سازمان‌های حقوق بشری از بتدای ماه اکتبر، تاکنون بیش از 300 نفر جان خود را در این اعترضات از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید