یوناما: قضیه عضو کمیسیون انتخابات افغانستان بصورت کامل و عادلانه بررسی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) شامگاه چهارشنبه 13 نوامبر با نشر خبرنامه‌ای از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواست که قضیه مولانا محمد عبدالله، عضو این کمیسیون را بصورت عادلانه و کامل بررسی کند.

یوناما گفته، من حیث بخشی از ماموریت محوله‌اش از جانب شورای امنیت ملل متحد و بر مبنای تقاضای مسئولین افغان، یوناما از نهادهای انتخاباتی افغانستان و اجرات شان جهت مدیریت انتخابات با اعتبار حمایت می‌نماید. به تاسی از ماموریت یوناما برای مشوره دهی به ادارات انتخاباتی افغانستان، هدف از فرستادن این نامه حمایت و پاسداری از شفافیت امور کمیسیون مستقل انتخابات و احترام به قانون انتخابات می باشد.

در این نامه‌ای تازه یوناما آمده است: «رئیس یوناما به تاریخ 10 نوامبر به رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نامه ای فرستاد و خواهان توجه وی به نگرانی این ماموریت درباره حادثه‌ای شد که در آن رفتار یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات نا مناسب دانسته شده و در تناقض با قانون انتخابات افغانستان قرار داشته است. این نامه از کمیسیون انتخابات خواسته است تا برای رسیدگی به این موضوع اقداماتی را روی دست گیرد. جای نگرانی است که این نامه به رسانه ها درز نمود و بعضی با پرداختن جنبه سیاسی به آن تلاش کرده اند تا هدف و محتوای این نامه را نادرست جلوه دهند».

در ادامه این خبرنامه ذکر شده: «یوناما از کمیسیون مستقل انتخابات توقع دارد تا موضوعی که در نامه مورخ 10 نوامبر مطرح گردید را به صورت عادلانه و کامل بررسی نماید و یافته هایش را به موقع به نشر رساند. یوناما با ارایه مشوره های بی طرفانه و کارشناسانه به کارش در خصوص حمایت از ادارات انتخاباتی در راستای یک پروسه آزاد و با اعتبار انتخاباتی مبتنی بر حاکمیت قانون ادامه خواهد داد».

یوناما یک بار دیگر تاکید کرده که این نهاد بی طرفی مطلق خود را در حمایت از ادارات انتخاباتی افغانستان حفظ می نماید و به قانون انتخابات این کشور و تمامی تلاش ها برای مبارزه با تقلب احترام می گذارد.

قابل ذکر است که تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی (دبیرکل) سازمان ملل متحد در افغانستان به تاریخ 10 نوامبر امسال نامه ای رسمی به حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فرستاد و بعداً رسانه ای شد.

یاماموتو در نامه ای رسمی اش نوشته بود که مولانامحمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بشیرعلی، مسئول مرکز معلومات این کمیسیون را مورد توهین قومی و مذهبی قرار داده و وی را تهدید به مرگ کرده است. اما مولانا محمد عبدالله، این موضوع را کاملاً رد کرده و ادعاهای مطرح را بی اساس خوانده است.

براساس ماده هفدهم قانون انتخابات افغانستان: «اعضای کمیسیون مکلفند حین اتخاذ تصمیم، منافع علیای کشور و احکام قانون اساسی افغانستان را رعایت نموده و از اعمال هر نوع تبعیض و تعصب نژادی، قومی، منطقوی، حزبی، لسانی، مذهبی و جنسیتی اجتناب ورزند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید