رئیس جمهوری بولیوی از قدرت کنارگیری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به دنبال موج اعتراض‌های شدید سه هفته‌ای مردم بولیوی، ایوو مورالیس رئیس جمهوری این کشور یکشنبه دیروز از مقام خود استعفا کرد و این خبر از تلویزیون دولتی بولیوی پخش شد.

الفارو گارسیا لینیرا معاون رئیس جمهوری که او هم از سمت خود کناره گیری کرده ، اعلام کرد ، «کودتا روی داد».

این در حالی است کارلوس میسا از قوای اپوزیسیون که در دور نخست انتخابات پیشین ریاست جمهوری ، شکست خورد ، در رابطه با این استعفا گفت :«ما به دنیا درس دادیم و فردا بولیوی کشور جدیدی خواهد بود».

گفتنی است مورالیس از سال 2006 رئیس جمهوری بولیوی بود و ارتش و نیروهای انتظامی این کشور چندی قبل از او خواسته بودند از منصبش کناره گیری کند.
ژنرال ولیامز کالیمان فرمانده ارتش این کشور یکشنیه از مورالیس خواست بخاطر صلح در بولیوی استعفا دهد .او به روزنامه نگاران گفت:«بعد از بررسی دقیق اوضاع تنش آلود داخلی، از رئیس جمهور می‌خواهیم به خاطر حفظ صلح و ثبات در کشور و در راستای منافع بولیوی از ریاست جمهوری استعفا دهد».

بسیاری از عناصر اپوزیسیون بولیوی نیز مورالیس را دعوت به استعفا کردند؛ هر چند که او اعلام کرده، انتخابات جدید برگزار خواهد شد که تاریخ برگزاری آن هنوز مشخص نشده است .

نقض نظام قانونی

از سوی دیگر لویس فرناندو کاماشو برجسته ترین چهره اپوزیسیون بولیوی تاکید کرد مورالیس نظام قانونی را نقض کرده و باید استعفا دهد.او خواهان تشکیل «کمیته دولت موقت» شد که وظیفه «فراخوان برای برگزاری انتخابات جدید ظرف حداکثر 60 روز را بر عهده دارد ».

مورالیس پیش از استعفا در سخنانی تلویزیونی گفته بود "تصمیم دارم اعضای جدیدی برای دادگاه عالی انتخابات ، برگزینم ".وی افزوده بود که خواهان برگزاری "انتخابات جدیدی خواهدشد که مردم بولیوی بتوانند مسئولان جدید را به شکلی دموکراتیک انتخاب کنند". مورالیس تاکید داشت "بعد از اتخاذ این تصمیم ، خواستار کاستن از تنش ها هستم .همه باید کشور را به صلح و آرامش باز گردانند " . البته وی زمان برگزاری انتخاب را مشخص نکرد و روشن نکرد آیا کاندید این انتخابات خواهد شد یا نه .

لغو نتایج انتخابات

سازمان کشورهای امریکای جنوبی پیش تر خواستار لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در 20 اکتبر با توجه به تخلفات روی داده در آن شده وخواهان برگزاری انتخابات جدید شد که در ان ، ضمانت های لازم برای حسن اجرای انتخابات ، فراهم شده باشد ؛ از جمله و در درجه اول ، تشکیل ستاد جدید انتخابات که منظور از آن ، همان دادگاه عالی انتخابات است.

فدریکا موگرینی وزیر خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای از خواست موجود برای برگزاری انتخابات جدید استقبال کرد و از همه طرف ها بویژه حاکمیت خواست به مسئولیت های دموکراتیک خود عمل کرده و تصمیم های مناسبی را اتخاذ کنند که زمینه ساز دستیابی به سازشی فوری و دوری از اقدامات خشونت آمیز اضافی باشد .

نقطه آغازین تحرک مردمی

اعتراض ها زمانی آغاز شد که انتخابات اکتبر منجر به انتخاب دوباره مورالیس برای چهارمین دوره ریاست جمهوری تا 2025 شد انهم علی رغم مخالفت مردم این کشور با این گزینه در جریان رفراندم فوریه 2016 به طوری که کمیته های جامعه مدنی خواستار عدم اعلام نامزدی مورالیس و همچنین میسا درانتخابات جدید شده بودند .

بعد از این بود که تنشها در روزهای اخیر بالا گرفت و حالت سرپیچی در میان نیروهای انتظامی مشاهده شد و تظاهر کنندگان ، مراکز رسانه های دولتی را تصرف کردند.

پاپ فرانسیس نیز مردم بولیوی را صبر و آرامش در جریان روند برگزاری مجدد انتخابات دعوت کرد .

موج اعتراضات جاری از سه هفته گذشته ، تا کنون 3 کشته و صدها زخمی بر جای نهاده و تظاهر کنندگان مخالف مورالیس در لاباز روز شنبه مراکز دو رسانه دولتی را تصرف کرده و کارکنان آنها را وادار به ترک این مراکز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size