یک مقام کرد: ترکیه در حال پاک سازی نژادی در شمال سوریه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام بارز منطقه خود مختار شمال و شرق سوریه از مذاکرات مستمر با روسیه و دولت سوریه در خصوص انتشار نظامی نیروهایش در مرزهای سوریه – ترکیه در مناطق زیر کنترل نیروهای گروه سوریه دموکراتیک پرده برداشت. این مذاکرات هم زمان با حمله نظامی آنکارا علیه این مناطق از اکتبر گذشته آغاز شد.

بدران جیا کورده مشاور منطقه خودمختار به «العربیه نت» گفت: «مذاکرات با نظام اسد و روسیه پیرامون انتشار نظامی در مرز با ترکیه ، در جریان است و ما گام‌های مهمی در این راستا در رابطه با انتشار نیروهای نظام و نیروهای روسیه در مناطق مرزی و گشت زنی‌های مشترک روسیه – ترکیه بعد از عقب نشستن تاعمق نزدیک به 30 کیلومتر گروه "نیروهای «سوریه دموکراتیک» به همراه کلیه سلاح‌های خود ، برداشته ایم .

او افزود «مذاکرات ما بر سر نحوه تنظیم نهائی توافق نظامی میان سوریه دموکراتیک و دولت نظام اسد همچنان ادامه داشته و ما به نوبه خود تلاش‌های سترگی را در این مسیر به خرج می‌دهیم تا تفاهم‌های قبلی میان ما و موسکو پیرامون آخرین توافق سوشی ، تکمیل شود ، اما دشواری ها و چالش‌هائی وجود دارند از قبیل عدم پایبندی نیروهای اشغال‌گر ترکیه و مزدورانشان به روند آتش‌بس با طرفین روس و آمریکائی .

تلاش‌های ترکیه برای گسترش منطقه حضورش در سوریه

این مقام بارز عنوان کرد «تلاش های زیادی از سوی ترکیه برای گسترش منطقه حضور نظامیان خود به سمت دیگر مناطق دیده می شود که این امر به ادامه و شدت گیری هر چه بیشتر نبردها منجر شده و دست مایه ادامه اشغال گری و اجرای عملیات نسل کشی نژادی می باشد. مسئولیت مستقیم این امور بر گردن جهات تضمین کننده آتش بس قرار دارد چه آمریکائی و یا روسی و آنها باید به مسئولیت‌هایشان عمل کنند».

به گفته او :«اشغالگران ترک و مزدورانشان در حال اجرای عملیات پاکسازی نژادی و ایجاد تغییرات دموگرافیک در مناطق اشغالی از قبیل تل ابیض و راس العین هستند که پشینه ای خطرناک بوده و عامل تهدید کننده‌ای برای ارکان وجودی منطقه به شمار می آید .طرف آمریکائی که مبادرت به امضای تواقنامه با آنکارا کرده، می‌بایست موضعی قاطع در قبال این گونه برنامه‌ها گرفته و آنها را متوقف کند».

موضع‌گیری سر سختانه نظام اسد

این مقام مسئول می گوید:«مواضع نظام بسیار سرسختانه و توام با عصبانیت است و بدون اینکه بروزتغییرات را مد نظر قرار دهد ، همچنان دراندیشه بازگشت به دوره ماقبل از 2011 می باشد. از همین رو است که دولت نظام اسد باید از سیاست های خود دست دارد.این در حالی است که روسیه بشدت می کوشد دولت نظام را نسبت به هم فهمی منطقی و واقع بینانه با نیروهای سوریه دموکراتیک متقاعد سازد».

این مقام مسئول تاکید کرد :«ما مناطق خود مختار را اداره خواهیم کرد و تمامی نهادهای ما به همین شکل باقی مانده ودر مذاکرات پیش رو با نظام ، موضوع حل و فصل مشارکتی مسائل حاکمیتی از قبیل مسائل حوزه دفاعی و اقتصادی و مالی و سیاست خارجی ، تکمیل شده و مناظق اشغالی از راس العین و تل ابیض تا عفرین در توافق نامه ها و تفاهم ها برای آزاد سازی از اشغال و تروریسم و بازگرداندن اهالی آنها به سرزمینشان و تضمین مستقیم در این رابطه ، از اولویت برخوردار خواهند بود».

وی افزود: «راس العین و تل ابیض، هم اکنون از مشکلاتی رنج می برند که منطقه عفرین از دوسال و نیم پیش با آنها دست به گریبان است که شامل مصادره ؛غارت ، آدم ربائی ، کشتار روش مند در کنار کوچانده شدن اجباری و اسکان دادن بیگانه و خارجی به هدف از میان بردن ساکنان اصلی این مناطق می شود ؛ آنهم درحالی که اردوغان با سوء استفاده از حلقه ضعیف کشورهای اروپائی ، می کوشد آنها را در این گونه جنایات ضد بشری شرکت دهد .به همین دلیل است که ما به همه اطراف نسبت به مشارکت در این امور هشدار می دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید