رئیس ستاد ارتش آمریکا: 500 سرباز آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد کشورش کاملا از سوریه عقب‌نشینی خواهد کرد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اما شامگاه یکشنبه 10 نوامبر 2019 اعلام کرد که ترجیحا نزدیک به 500 تن از سربازان آمریکایی در شمال سوریه خواهند ماند.

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در اظهاراتی به شبکه ABC آمریکا تصریح کرد «مطمئنا کمتر از هزار تن (سرباز) در آنجا خواهند ماند».

او در ادامه گفت که احتمالا تعداد مابین 500 الی 600 تن از سربازان آمریکایی در سوریه خواهند ماند. اعلام ناگهانی خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط دونالد ترامپ ماه گذشته در ایالات متحده و خارج از آن با واکنش‌های منفی و محکومیت‌هایی مواجه شد.

تحلیلگران بر این باور بودند که این رویکرد دولت آمریکا ممکن است به بازگشت گروه داعش به میدان بیانجامد و جنگجویان کُرد در سوریه را در معرض خطر یورش نظامی ترکیه قرار دهد.
رئیس جمهوری آمریکا اخیرا به طوری جزئی از تصمیم اعلام شده خود عقب‌نشینی کرد و گفت که تعداد کمی از سربازان آمریکایی را در منطقه و به منظور محافظت از چاه‌های نفتی شمال سوریه باقی خواهد گذاشت.

ژنرال میلی که پیش از این فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را بر عهده داشت به شبکه ABC گفت که مهم این است که تعدادی از سربازان آمریکایی و تا زمانی که گروه داعش آنجا فعالیت می‌‌کند، در سوریه بمانند.

این مقام نظامی آمریکایی در ادامه توضیح داد « جنگجویانی از داعش همچنان در عراق و سوریه هستند». او افزود « اگر فشارها ادامه نیابد، اگر در برابر این گروه هوشیار نباشیم، احتمال جدی وجود دارد که گروه داعش به صحنه باز گردد».

فروپاشی در سازمان داعش

این ژنرال آمریکایی همچنین در پاسخ به سئوالی درباره عملیات ویژه نظامی کشورش که در 26 اکتبر به کشته شدن ابوبکر البغدادی رهبر داعش انجامید گفت این موضوع «اختلال بزرگی در سازمان داعش به وجود آورد».

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت کشورش اطلاعات زیادی را درباره ابو ابراهیم الهاشمی القرشی جانشین البغدادی خلیفه داعش در دست دارد. او در ادامه تاکید کرد:« هر زمان فرصتی مهیا شود او را تحت پیگرد قرار خواهیم داد».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته بود قصد آن دارد تا از نزاع‌هایی که نیروهای آمریکایی در آن نقش دارند بکاهد، چیزی که تاکنون اتفاق افتاده است.

ژنرال میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اما پیشبینی کرد که نیروهای آمریکایی که از 18 سال پیش در افغانستان مستقر شدهاند تا «چند سال» دیگر نیز در این کشور بمانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید