هشدار عبدالله: دیگر سازشی در کار نیست، روند بازشماری آرا زودتر متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله عبدالله، یکی از نامزدان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان یکشنبه 10 نوامبر هشدار داد که دیگر سازشی در کار نیست و کمیسیون مستقل انتخابات باید هرچه زودتر روند بازشماری آرا را متوقف کند.

عبدالله در خیمه لوی جرگه در شهر کابل در جمع هوادارانش صحبت می کرد گفت، در صورتی که بازشماری آرا در غیاب ناظرین تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» صورت بگیرد، نتیجه‌ انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

عبدالله اضافه کرد، تا کنون در مورد 2400 صندوق که حاوی 300 هزار رأی است، هیچ دلیل موجه داده نشده است. به گفته‌ او، این صندوق‌ها در اختیار کسانی بوده است که تقلب را سازمان‌دهی کرده بودند که هیچ معلومات بیومتریکی از این صندوق‌ها وجود ندارد.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز، عبدالله عبدالله گفت: «وقتی که در سرور مرکزی معلومات وجود ندارد معنایش این است که رأی وجود ندارد».

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان گفت که تیم «ثبات و همگرایی» در پی بحران نیست، اما هیچ سازشی در مورد حق مردم افغانستان مطرح نیست. به گفته‌ی او، در صورت رفتن کشور به بحران، مسئولیت آن به دوش تیم انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمد اشرف غنی است.
عبدالله گفت: «از حق مردم افغانستان دفاع می‌کنیم تا تقلب گم شود. رأی پاک مردم را به کرسی می‌نشانیم. نتایج انتخابات فقط و تنها براساس رأی پاک مردم می‌باشد».

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز گذشته روند بازشماری آرا را آغاز کرد و براساس فیصله‌ این کمیسیون قرار است هشت‌هزار و 255 محل در 34 ولایت این کشور بازشماری شود. شمار محل‌های که قرار است بازشماری شود، تقریبا یک‌سوم، تمامی محل‌های رأی‌ است که در روز انتخابات باز بود. براساس اطلاعات کمیسیون انتخابات در روز رأی‌دهی بیش از 25 هزار محل در سراسر افغانستان باز بوده است.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بتاریخ 28 سپتامبر امسال در سراسری این کشور برگزار شد و هنوز نتایج اولیه آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید